Społeczne

Andrzej Rogowski, Janusz Pęcherz i Daniel Sztandera odchodzą z Samorządnego Kalisza [Oświadczenie]

2020-09-25 12:51:14 red

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Samorządny Kalisz Andrzej Rogowski, Janusz Pęcherz i Daniel Sztandera zrezygnowali ze wszystkich pełnionych funkcji oraz członkostwa.

Samorządny Kalisz
Samorządny Kalisz

Oświadczenie odczytane i złożone na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz" 24 września 2020 roku

 

Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy,

Dzisiejsze Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Samorządny Kalisz jest dobrą okazją, by zastanowić się nad jego przyszłością, celami i zadaniami, formami działalności i charakterem.

Od ostatnich wyborów samorządowych miną niebawem dwa lata. W tym czasie – jak się wydawało i jak było to zapowiadane – miały nastąpić istotne zmiany w życiu naszej organizacji. Stwierdzić należy fakt, że tak się jednak nie stało.

Wracając do najnowszej historii Stowarzyszenia możemy odnotować bardzo istotne fakty, jako że w 2018 roku Stowarzyszenie „Samorządny Kalisz” po czterech latach przerwy, po raz czwarty wygrało wybory samorządowe. Nasze hasło wyborcze „młodość i energia poparta doświadczeniem” zdobyło zaufanie Kaliszan, a pamięć o wcześniejszych, dwunastoletnich dokonaniach władzy samorządowej w Kaliszu pod kierownictwem Janusza Pęcherza doprowadziła do kolejnej wygranej.

Członkowie naszego Stowarzyszenia ponownie objęli najważniejsze funkcje w mieście czyli Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wielu naszych członków wróciło do Zarządów i Rad Nadzorczych spółek z udziałem Miasta. Wszystko to stworzyło wielką szansę na kolejny rozwój naszej organizacji. Nową wartością dla naszego stowarzyszenia był fakt, że w 2019 roku Janusz Pęcherz został wybrany na Senatora RP. Nigdy wcześniej „Samorządny Kalisz” nie miał wśród swoich członków osób na tak eksponowanych stanowiskach. Stwarzało to kolejną, historyczną szansę rozwoju naszej organizacji, dawało to nową jakość w poszukiwaniu zewnętrznego wsparcia dla rozwoju naszego miasta.

Niestety, naszym zdaniem nowe władze naszego Stowarzyszenia takiej szansy nie zauważyły, nie okazały zainteresowania doświadczeniem starszych członków, co w efekcie doprowadziło do braku współpracy wewnątrz Stowarzyszenia

Przypomnijmy, że Samorządny Kalisz osiemnaście lat temu powstawał, jako odpowiedź na marazm rządów lewicy, na zapaść ekonomiczną i brak perspektyw rozwojowych. Samorządny Kalisz nie był li tylko komitetem wyborczym, lecz wyznaczona mu została – sami ją wyznaczyliśmy! – rola siły społecznej, której celem była modernizacja miasta i jego wszechstronny rozwój. W łonie Stowarzyszenia powstawały koncepcje i nowe idee, kierunki zmian i rozwoju, gromadzony był kapitał intelektualny o potrzebach i problemach miasta.

Podkreślić należy, iż Stowarzyszenie było organizatorem debat publicznych w ratuszu na najważniejsze, palące tematy, jak choćby bezpieczeństwa czy roli sportu. Konferencje naukowe, których plon wydawany był w formie publikacji książkowych, stanowiły istotną bazę wiedzy o funkcjonowaniu samorządu nie tylko w skali lokalnej, lecz także kraju. Wsparcie dla młodych, utalentowanych kaliszan miało budować przyszłe środowiska twórców związanych z miastem. Długo można wymieniać ślady wieloletniej obecności Stowarzyszenia w życiu miasta, a także – bez fałszywej skromności – efektów działalności Samorządnego Kalisza i jego członków w sferze publicznej.

Wydaje się jednak, , że nadeszła chwila, gdy trzeba na nowo określić, zredefiniować charakter i cele Stowarzyszenia. W życiu każdej organizacji społecznej nadchodzi nieuchronny moment zmiany pokoleniowej czy też formacyjno-programowej. Rozumiemy doskonale taką konieczność, co więcej, uważamy, że jakakolwiek zwłoka w podjęciu tej decyzji byłaby szkodliwa.

Zmiana powinna dokonać się niezwłocznie, a dla zapewnienia jej trwałych efektów niniejszym rezygnujemy ze wszystkich funkcji oraz z członkostwa w Stowarzyszeniu Samorządny Kalisz.

Wszystkim przyjaciołom, członkom Stowarzyszenia dziękujemy za lata współpracy i życzymy wielu osiągnięć w przyszłości oraz deklarujemy, że jesteśmy zawsze gotowi wspierać działalność Stowarzyszenia, pozostając poza jego szeregami,

Andrzej Rogowski
Janusz Pęcherz
Daniel Sztandera

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ