Społeczne

Alarm dla Edukacji i Nauki! Protest w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2020-10-14 14:00:00 BK

W środę, 14 października przed pomnikiem Marii Konopnickiej w Kaliszu odbył się protest i brefing pod hasłem "Alarm dla edukacji i nauki" dotyczący obecnej sytuacji w szkolnictwie. Wydarzenia te mają miejsca w wielu miastach w Polsce.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Tego dnia, w Dniu Edukacji Narodowej chcieliśmy zorganizować duże protesty. Z racji narastającej epidemii musieliśmy zrezygnować. Uważamy, że ten alarm dla edukacji trzeba pokazać. Mamy w edukacji sytuację alarmową - mówi Michał Witkowski, Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu. - Edukacja i nauka powinny być neutralne światopoglądowo. Każdy system, w którym następuje ideologizacja nauki i procesu szkolnego, źle kończy.

Jak zaznacza przedstawiciel KOD Kalisz, w Polsce od kilku lat trwa proces ideologizacji szkoły za sprawą PiS. - W tej chwili mamy sytuację skrajną. Ministrem edukacji został człowiek o zdeklarowanym światopoglądzie przedoświeceniowym, który zapowiada już czystki w nauce. Głośno i wyraźnie mówi, że osoby LGBT nie są normalnymi ludźmi, głośno mówi, że kobiety powinny rodzić dzieci a nie robić kariery zawodowe. Mamy skrajną homofobię i skrajny mizoginizm - mówi Michał Witkowski.

Przedstawiciele "Protestu z wykrzyknikiem" wystosowali specjalny list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym biją na alarm ws. edukacji.

- Polska edukacja wymaga gruntownej naprawy, dla której początkiem powinna być wielka obywatelska narada. Dobry system edukacji może bowiem zostać stworzony jedynie w duchu społecznej zgody. Teraz jednak bijemy na alarm i wzywamy Pana do gaszenia pożaru. Do zażegnania kryzysu w kilku obszarach - mówiła Bogumiła Bielak z "Protestu z wykrzyknikiem".

- Sporo energii idzie na protesty ws. przyjęcia na stanowisko ministra edukacji osoby, która ma poglądy jawnie homofobiczne, mizoginiczne, dyskryminujące wielu uczniów i studentów. Czy ta energia nie powinna być przeznaczona na projektowanie nowych sposobów nauczania, ciekawych badań, które mogą poprawić jakość edukacji? Pomysł wysunięcia takiej kandydatury na ministra jest absurdalny - mówi dr Jakub Bielak. 

W akcji udział wzięła również przedstawicielka Banku Równości, Monika Mierzejewska.

- Michał, Kacper, Wiktor, Miłosz, Zuzia - tych młodych ludzi nie ma już między nami. Popełnili samobójstwo. Nie wytrzymali tej nagonki, która trwa na całe społeczeństwo LGBT. W szkołach brakuje edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej. Brakuje opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Rząd w przyszłorocznym budżecie zabrał z opieki psychiatrycznej 100 mln zł - mówiła Monika Mierzejewska. - Od kiedy trwa cała nagonka na osoby LGTB, coraz więcej osób szuka pomocy. Jako Bank Równości znaleźliśmy wspaniałą Panią psycholog, która bezpłatnie udziela pomocy. Robimy co możemy, ale jest to maleńka kropla w morzu potrzeb.

W planach stowarzyszenia jest zorganizowanie spotkania nauczycieli z psychologiem, by wytłumaczyli jak rozmawiać z młodzieżą LGBT.

Organizatorem wydarzenia byli: Komitet Obrony Demokracji, nauczyciele z "Protestu z wykrzyknikiem" oraz przedstawiciele Banku Równości.

"ALARM dla Edukacji i Nauki" - list do Premiera RP

Szanowny Panie Premierze,

postanowiliśmy napisać do Pana w dniu, który powinien być naszym świętem i właściwie to Pan powinien napisać do nas i złożyć nam życzenia. To jednak nie jest czas na świętowanie. To czas na alarm dla edukacji.   

Zwracamy się do Pana, bo dotychczasowe Ministerstwo Edukacji Narodowej pod kierunkiem ministra Dariusza Piontkowskiego zawiodło nas w czasie kryzysu pandemicznego, a podejmowane ostatnio decyzje powodują stan narastającego chaosu i niepewności. Poważny niepokój budzi również rozpoczęty i zawieszony proces połączenia ministerstw edukacji i nauki, a zwłaszcza kandydatura posła Przemysława Czarnka, któremu zamierza Pan powierzyć misję kierowania tym ministerstwem.   

Panie Premierze,   

polska edukacja wymaga gruntownej naprawy, dla której początkiem powinna być wielka obywatelska narada. Dobry system edukacji może bowiem zostać stworzony jedynie w duchu społecznej zgody. Teraz jednak bijemy na alarm i wzywamy Pana do gaszenia pożaru. Do zażegnania kryzysu w kilku obszarach.   
Po pierwsze, oczekujemy odpowiedzialnej polityki rządu i stworzenia strategii dla szkół w obliczu drugiej fali pandemii. Domagamy się realizacji gwarantowanego Konstytucją prawa do bezpiecznych warunków pracy dla wszystkich pracowników oświaty oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Obecnie klasy szkolne są jedynymi miejscami wyjętymi spod reżimu sanitarnego ustalonego dla tzw. strefy żółtej. Domagamy się zatem stosowania w szkołach tych samych reguł bezpieczeństwa, które chronią obywateli na obszarze całego kraju.   

Pełny tekst i link do petycji: https://www.petycjeonline.com/alarm_dla_edukacji_i_nauki

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ