Społeczne

Akcja poboru krwi w Morawinie

2019-09-12 09:30:00 red

Polski Czerwony Krzyż i Regionalna Rada Honorowego Krwiodawstwa w Kaliszu oraz Gmina Ceków-Kolonia zapraszają na akcję poboru krwi w niedzielę, 15 września. Osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat mogą podzielić się tym cennym darem. Akcja będzie trwała w godz. od 14.00 do 18.00 w ambulansie podstawionym przy Szkole Podstawowej.

By oddać krew, należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Przed pobraniem należy zjeść lekki posiłek.

Szacuje się, że rocznie w Polsce dokonuje się ok. 1,5 mln przetoczeń krwi, co minutę potrzebny jest litr krwi! Każdego dnia, niezależnie od pory roku. Dlatego tak ważne jest, by była ona ciągle dostępna! Jedyną „fabryką” i źródłem tego bezcennego leku ciągle pozostaje drugi człowiek.

Kto może oddać krew? Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg.

Ile krwi można oddać jednorazowo? Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu.

Jak należy przygotować się do oddania krwi? Oto kilka podstawowych zasad:
- zjeść lekki posiłek, najlepiej beztłuszczowy,
- wypić więcej niż zwykle płynów, np. wody, soków,
- osoby palące powinny ograniczyć palenie co najmniej godzinę przed oddaniem krwi,
- co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu,
- być wypoczętym, nie po nocnej pracy lub podróży,
- zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Przed pobraniem krwi potencjalny dawca ma sprawdzony poziom hemoglobiny i przechodzi badanie lekarskie. Otrzymuje także do wypełnienia ankietę na temat stanu zdrowia i samopoczucia. Wszystko po to, by oddanie krwi było bezpieczne. Nie trzeba wykonywać wcześniej badań, ani znać swojej grupy krwi. Podczas całej procedury oddawania krwi na miejscu obecny jest lekarz, który w razie potrzeby wyjaśni ewentualne wątpliwości.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ