Zdrowie

Akcja krwiodawstwa na Dobrzecu

2021-08-16 12:00:00 PCK Kalisz

W niedzielę 15 sierpnia Polski Czerwony Krzyż wraz z Parafią pw. Św. Jana Pawła II na Dobrzecu zaprosił na kolejną wakacyjną akcję krwiodawstwa. W jej wyniku pozyskano 12,15 l krwi. I tym razem do grona honorowych dawców krwi dołączyły osoby, które zdecydowały się na ten piękny gest po raz pierwszy.

PCK Kalisz
PCK Kalisz

Wysokie temperatury i pełnia sezonu urlopowego to z pewnością czynniki, które wpływają na mniejszą ilość osób oddających krew. Mimo tego podczas niedzielnej akcji nie zabrakło chętnych, by znaleźć chwilę czasu i podzielić się lekiem życia. Zarówno parafianie gorąco zachęcani przez proboszcza ks. Alfreda Berlaka, jak i inni mieszkańcy Kalisza i okolic zadbali, by sukcesywnie zapełniały się woreczki z bezcenną zawartością. Łącznie do oddania krwi zarejestrowało się 30 chętnych, z których aż co piąta osoba zdecydowała się na ten gest po raz pierwszy. Po etapie kwalifikacji ostatecznie krew oddało 27 dawców. W gronie tym znalazło się 4 „pierwszaków”. Część z nich dopiero niedawno osiągnęła pełnoletniość i decyzja o podzieleniu się cząstką siebie była jedną z pierwszych ważnych „dorosłych” decyzji. Budujące było, gdy świeżo upieczona „18-latka” oddawała krew razem ze swoim tatą, a przed mobilnym punktem poboru krwi kaliskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czekała na swoich bohaterów ich żona i matka. Z kolei inny z dawców pierwszorazowych mógł liczyć na obecność i wsparcie gromadki dzieci i żony, tłumaczącej pociechom, jak wspaniałą rzecz ich tata dzisiaj robi i jak potrzebna jest krew, by móc ratować życie innym ludziom.

Organizatorzy zadbali, by podczas niedzielnej akcji nie zabrakło także wojskowych akcentów związanych z przypadającym tego dnia Świętem Wojska Polskiego. Obok PCK-wskiego namiotu swoje stoisko promocyjne wystawiła 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka. Był wojskowy quad i ciężarówka oraz prezentacja indywidualnego wyposażenia i maskowania.

Po oddaniu krwi oprócz obowiązkowej porcji czekolad dawcy otrzymali przygotowane zestawy upominków: gadżety, zapachy samochodowe i podziękowania. Rodzinną atmosferę akcji podsumowało na zakończenie wspólne zdjęcie jej organizatorów.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ