Edukacja

Akademia Kaliska poznała wynik parametryzacji. Uczelnia może otwierać szkoły doktorskie.

2022-08-06 18:00:00 red za Akademia Kaliska/Jakub Banasiak

Akademia Kaliska poznała wyniki kompleksowej oceny parametrycznej. W dwóch dyscyplinach naukowych otrzymała ocenę B +, a to oznacza, że uczelnia może otwierać szkoły doktorskie.

zdjęcie ilustracyjne/fot. MW
zdjęcie ilustracyjne/fot. MW

Dotychczas osoby nieżyczliwe Akademii Kaliskiej zarzucały nam, że nie jesteśmy ,,prawdziwą” uczelnią akademicką, ponieważ mimo prawa nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach, nie mieliśmy przyznanej kategorii naukowej w żadnej dyscyplinie. Zapewniałem wszystkich, że ona się pojawi, ponieważ wiem doskonale, jak pracują naukowcy Akademii Kaliskiej i jaki mają potencjał – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła.

Kompleksowa ocena parametryczna została dokonana przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Ocenie poddano blisko 1000 jednostek z całego kraju. Eksperci brali pod uwagę osiągnięcia badawcze, potencjał jednostek oraz efekty ich działalności. Akademia Kaliska otrzymała dwie kategorie B+ w dyscyplinie nauk o zdrowiu oraz w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. A to oznacza, że w uczelni będzie można otworzyć szkoły doktorskie. Dotychczas studia doktoranckie możliwe były jedynie w trybie eksternistycznym.

Czekaliśmy na ten moment, ponieważ wielokrotnie pojawiały się głosy podważające nasz status uczelni akademickiej – dodaje prof. Andrzej Wojtyła - Przyznanie nam w dwóch dyscyplinach naukowych kategorii B+, to doskonała wiadomość i już teraz dziękuję oraz gratuluję naszym naukowcom, którzy intensywnie pracują prowadząc badania i publikując ich efekty. Pragnę jednak dodać, że na pewno będziemy się odwoływać od decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, ponieważ uważamy, że nie wszystkie nasze osiągnięcia zostały wzięte pod uwagę - przekazuje rektor kaliskiej uczelni.

Z przykrością stwierdzam, że były to głosy radnych, a nawet parlamentarzystów, którzy nie powstrzymywali uszczypliwych uwag nawet podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. Tłumaczyłem, że nie miałem wpływu na fakt, iż w 2017 roku ówczesna PWSZ nie przystąpiła do oceny, a kolejna ewaluacja ze względu na pandemię koronawirusa została przełożona o jeden rok. Byłem jednak spokojny o końcowy wynik i cierpliwie czekałem na ostateczne rozstrzygnięcia - podkreśla prof. Andrzej Wojtyła

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować