Społeczne

Akademia Kaliska chce otworzyć wydział prawa. Podpisano porozumienie o współpracy z kaliskim sądem.

2023-01-10 15:00:00 red

Rektor Akademii Kaliskiej podpisał porozumienie z prezesem Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz prezesem Sądu Rejonowego w Kaliszu o możliwości utworzenia wydziału prawa na uczelni. Porozumienie nie tylko wzmacnia prawdopodobieństwo powstania wydziału, ale również daje możliwość przyszłym studentom odbywania praktyk i stażów w strukturach kaliskiego sądu.

fot. MW
fot. MW

Prezesi kaliskich sądów i rektor Akademii Kaliskiej podpisali list intencyjny – porozumienie, na której podstawie mógłby już od przyszłego roku akademickiego, czyli z początkiem października 2023 roku powstać najpierw kierunek prawny, a następnie wydział prawa.

- Podpisana umowa o współpracy służy temu, aby na Akademii Kaliskiej utworzyć wydział prawa, a na razie kierunek prawny na wydziale nauk społecznych - tłumaczy rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła

- Uznaliśmy, że tę ideę należy poprzeć kierując się dobrem mieszkańców regionu południowej wielkopolski, myśląc szczególnie o osobach młodych z tego terenu, które dotychczas podnosiły swoje kwalifikacje na wydziałach prawa w miastach akademickich m.in. Łodzi, Wrocławiu czy Poznaniu – mówi prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu Patryk Pietrzak.

Na terenie działania Sądu Okręgowego w Kaliszu funkcjonuje siedem sądów rejonowych. - Mamy łącznie 132 etaty sędziowskie asesorskie, 22 etaty referendarskie, 38 etatów asystenckich, 77 etatów kuratorskich, ponad 365 etatów urzędniczych – tłumaczy prezes SO w Kaliszu – Te wszystkie osoby w tej chwili pracują, ale sytuacja jest dynamiczna, bo część osób przechodzi na emeryturę. Przez okres mojej kadencji ponad 30 osób zasiliło Sąd Okręgowy czy Sądy Rejonowe. Cały czas czerpiemy nowe kadry gdzieś z terenu, dlatego idea i pomysł pana rektora, aby taki wydział utworzyć spotkał się z naszą aprobatą – dodaje i podkreśla – Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę.

Akademia Kaliska przeanalizowała szczegółowo sens powstania takiego wydziału. - Okazuje się, że w powiatach byłego województwa kaliskiego popyt na zawód prawniczy jest wyższy aniżeli podaż. W Wielkopolsce większość prawników pracuje w Poznaniu, cześć naszych prawników pracuje w Łodzi i Wrocławiu, a nawet według naszych analiz w Bydgoszczy jako mieście uniwersyteckim. Doszliśmy do wniosku, że w związku z tym, że nasza uczelnia jest nakierowana na to ażeby podążać za potrzebami środowiska przemysłowego, samorządowego i odpowiadać na potrzeby ludności zdecydowaliśmy się na to, że taki kierunek jak Prawo stworzymy. W tej chwili piszemy wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o prawo do prowadzenia takich studiów i taka umowa jest nam bardzo przydatna ponieważ to świadczy o tym, że środowisko i otoczenie społeczno-gospodarcze oczekuje tego żebyśmy kształcili prawników – mówi rektor AK - Obliczyliśmy, że w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i przyległych powiatach województwa łódzkiego, które należały do tzw. ziemi kaliskiej brakuje około 500-600 prawników – dodaje.

Przyszli studenci w strukturach Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego będą mogli odbywać praktyki i staże.

Jeśli uczelnia uzyska zgodę z MEiN w pierwszym naborze dostępne byłoby 60 miejsc.

To były kolejny krok do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego - Mam nadzieję, że Kalisz będzie miastem uniwersyteckim, a do tego niezbędny jest wydział prawny – tłumaczy prof. Andrzej Wojtyła – Celem strategicznym uczelni jest stworzenie uniwersytetu – dodaje przewodniczący Rady Uczelni Józef Jamrozik.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować