Kultura

Adam Klocek rozstaje się z Kaliszem w zgodzie. "Zostawiam tu część swojego serca"

2020-09-02 11:00:00 BK

Adam Klocek, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej pokieruje instytucją do końca listopada br. Teraz zawodowo zwiąże się z Częstochową. - Każdy ma swoje życie zawodowe i może je projektować tak jak chce - mówi Adam Klocek.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Adam Klocek wystartował w konkursie na dyrektora Filharmonii Częstochowskiej i był najlepszym kandydatem na to stanowisko. 

- Każdy ma swoje życiowe plany artystyczno-zawodowe. 14 lat w Kaliszu to długi czas i myślę, że zrobiliśmy z orkiestrą wiele dobrych rzeczy. Jest taki czas, że trzeba myśleć o swoim rozwoju. Każdy artysta potrzebuje nowych bodźców - wyjaśnia Adam Klocek. - Nie było innego wyjścia, ponieważ nie byłbym w stanie w innej formie współpracować z Filharmonią Częstochowską. A wiem, że środowisko częstochowskie chce bym pozostał w ich mieście.

O wygranym konkursie poinformował władze Kalisza.

- Ponieważ mam jeszcze 2 lata kontraktu w Kaliszu zaproponowałem, że mogę pozostać w funkcji dyrektora artystycznego, co wiązało by się ze zmianą w statucie Filharmonii, ponieważ w statucie jest funkcja łączona. Zaproponowałem również kandydata na osobę pełniącą obowiązki dyrektora naczelnego Filharmonii. Pan prezydent ma jednak inne plany - mówi Adam Klocek.

Władze Miasta wyznaczyły swojego kandydata, który miałby kontynuować pracę z Filharmonią Kaliską - Piotra Kotlę.

- Moje stanowisko ma zająć osoba, która również jest dyrygentem, więc uznałem, że to nie ma sensu. Prezydent zaproponował, że mógłbym być konsultantem artystycznym nowego dyrektora. Uznałem, że to rozwiązanie jest nielogiczne, ponieważ po to dana osoba obejmuje filharmonię jako dyrygent, żeby nią dyrygować. Podziękowałem za tę propozycję i powiedziałem, że z mojego punktu widzenia nie jest interesująca - mówi dyrektor Filharmonii Kaliskiej.

Adam Klocek na prośbę prezydenta Miasta Kalisza złożył wypowiedzenie. Za sterami kaliskiej instytucji będzie do 30 listopada. 

- Moja propozycja pozostania na stanowisku dyrektora artystycznego wynikała z zobowiązań wobec Kalisza i podpisanego kontraktu. Z mojej strony nie ma presji, żeby tutaj pozostać. Niespodziewanie dostałem bardzo prestiżową propozycję pracy pedagogicznej. Moje życie zawodowe znowu się wypełnia. Miło jest słyszeć, że są osoby, które chcą żebym został w Kaliszu - mówi szef Filharmonii Kaliskiej.

Jak podkreśla Adam Klocek, naturalną praktyką jest to, że artyści startują w konkursach i informują dopiero wtedy, kiedy mają pewność, że odnieśli sukces. 

- Każdy ma swoje życie zawodowe i może je projektować tak jak chce. W tej chwili fizycznie jest niemożliwe bym współpracował w Kaliszem. Część serca zostawiam w Kaliszu i to były wspaniałe lata. Ja w sercu będę miał same najlepsze wspomnienia - mówi Adam Klocek.

Dyrektorem naczelnym i artystycznym Kaliskiej Filharmonii na kolejną kadencję, czyli od 1 września 2017 roku jest Adam Klocek. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej a od roku 2011 dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia. W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.

Głównym nurtem rozwoju artysty stała się kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku oraz nagród i stypendiów (C.M. von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU), występuje w liczących się ośrodkach muzycznych.

Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura.

Artysta otrzymał także rekomendacje dyrygenckie od Jerzego Maksymiuka, Janosa Fursta czy Volkera Schmidt-Gertenbacha. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej.

W latach 2007-2009 był także dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA). Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Valery Afanassiev, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Dame Evelyn Glennie czy Vadim Repin. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. filmy “Beautiful Country”, “Woman in Berlin”, “Funeral”, “Preisner’s Voices”) . Płyta „Preisner’s Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymała status potrójnej platynowej płyty. We wrześniu i październiku 2013 miały miejsce dwie nowe premiery muzyki Z. Preisnera z udziałem Adama Klocka jako dyrygenta i solisty: „Four Colours of Łódź” oraz „Diaries of Hope” (Barbican Hall w Londynie z udziałem Britten Sinfonietta).
Wydany jesienią roku 2012 album „Night in Calisia” z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera otrzymał tytuł „Album Jazzowy Roku 2012” oraz „Hit Roku 2012” dziennika Rzeczpospolita. Ta sama płyta otrzymała Grammy Award 2014, uzyskując również status podwójnej platynowej płyty.

Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych: „Multimedia Amber Road Festival” oraz „Wszystkie Strony Świata” w Puławach.

Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W sierpniu 2014 roku odbyło się prawykonanie jego suity „Feniks” z okazji 100-lecia zburzenia miasta Kalisza, napisanej dla Dawida Podsiadło oraz Moniki Borzym. Koncert ten, rejestrowany przez TVP, zgromadził 14 tysięcy słuchaczy.

W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować