Kultura

9 sierpnia - XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski

2020-08-08 18:50:10 Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim

Wieruszów
Wieruszów

Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

 

Niedziela 9 sierpnia 2020

Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie, kapelmistrz Marek Kubera

Zespół działa nieprzerwanie od 1919 r.: początkowo jako Koło Muzyczne przy OSP, które w późniejszym czasie przekształciło się w orkiestrę dętą. W roku 1998 orkiestra otrzymała Puchar Zarządu OSP Rzeczpospolitej Polski, a także zajęła V miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kępnie. W zeszłym roku udało się powtórzyć sukces zajmując V miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Kaliszu. Na koncie orkiestry są także powitanie polskiej kadry kajakarzy i kajakarek powracających z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz uroczyste powitanie medalistki Marty Walczykiewicz na kaliskim Rynku. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w biciu rekordu Polski w wykonywaniu „Roty”. W ostatnich latach muzycy orkiestry godnie reprezentowali powiat kaliski podczas XIII Wrzesińskiego Festiwalu Orkiestr Dętych oraz dwóch kolejnych edycji „Gryfickich Dęciaków”.

 

Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury, kapelmistrz Mariusz Kaźmierczak

Jej początki sięgają 1935 r. kiedy to powstała orkiestra przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Po przerwie w czasie II wojny światowej zespół reaktywowano przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Opiekę nad orkiestrą sprawowało także Towarzystwo Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej oraz Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sulmierzycach. Orkiestra w swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, marsze, utwory biesiadne, pieśni kościelne, kolędy. W ostatnich latach zespół dwukrotnie organizował w Sulmierzycach koncerty kolęd, w których uczestniczyły orkiestry z Krotoszyna, Kobylina, Odolanowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Orkiestra koncertuje podczas uroczystości państwowych i kościelnych w mieście i okolicy, bierze udział w przeglądach i koncertach organizowanych w kraju i za granicą – występowała w Danii (1996) i na Węgrzech (2006).

 

Sobota 15 sierpnia 2020

Big Band Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Muzyka (po godzinach)”

Zespół tworzą wieloletni członkowie orkiestry dętej w Blizanowie. Celem tego projektu muzycznego jest rozwijanie i utrwalanie pasji muzycznych oraz propagowanie kultury muzycznej. Inspiratorem, współzałożycielem i prowadzącym obecnie zespół jest dawny kapelmistrz a dziś lider Big Bandu Lechosław Nowak. Zespół w swoim programie posiada big bandowe aranżacje znanych dawnych oraz współczesnych przebojów polskiej oraz zagranicznej estrady. W zespole występuje również wokalistka Kornelia Raźniewska, która ma na swoim koncie wiele nagród krajowych i międzynarodowych konkursów. Zespół aktualnie działa w ramach Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego MUZYKA (PO GODZINACH).

 

Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Czajków, kapelmistrz Krzysztof Sowa

Orkiestra Dęta Straży Ogniowej w Czajkowie powstała w 1922 r. W 2009 r. utworzono grupę mażoretek, której instruktorką jest Martyna Buda. W roku 2010 Gmina Czajków objęła mecenat nad orkiestrą, a funkcję kapelmistrza przejął Krzysztof Sowa. Orkiestra wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca w konkursach parad ulicznych, koncertów scenicznych i pokazów musztry paradnej. W ostatnich latach dwukrotnie wywalczyła Brązowy Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Muzycy swoimi występami uświetniają również uroczystości poza granicami naszego kraju – grali już w Niemczech oraz Chorwacji. W 2017 r. orkiestra odznaczona została Medalem Honorowym Za Zasługi dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medalem Honorowym Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

 

Niedziela 16 sierpnia 2020

Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski

Powstała w 1987 r. i od tej pory czynnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, przeglądach i festiwalach. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, jak również marszowe, rozrywkowe, patriotyczne oraz muzykę filmową. Do ostatnich osiągnięć orkiestry należą II miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu oraz I miejsce w klasyfikacji powiatowej w 2017 r., X miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie w 2017 r., I miejsce w XIII Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w 2019 r. (podczas tego Turnieju kapelmistrz Adrian Wałowski otrzymał również nagrodę dla najlepszego dyrygenta), I miejsce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w 2019 r. - orkiestra zajęła również I miejsce w klasyfikacji powiatowej.

 

Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, kapelmistrz Marcin Heliński

Orkiestra powstała w 1932 r.. Funkcję kapelmistrza od trzech lat pełni Marcin Heliński i w tym okresie skład orkiestry znacznie się odmłodził oraz w szeregi wstąpiły dziewczęta. Orkiestra wielokrotnie brała udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP odbywającym się w Kępnie. W 2009 r. koncertowała w Niemieckim Blankenburgu. W 2015 r. wystąpiła podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w 50. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2019 r. w VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Orkiestra uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach parafialnych oraz patriotycznych odbywających się na terenie gminy.

 

Niedziela 23 sierpnia 2020

Orkiestra Dęta OSP Mycielin, kapelmistrz Mariusz Trzciński

Powstała w 2008 r. W swoim repertuarze posiada utwory rozrywkowe, pieśni patriotyczne, marszowe i kościelne. Młodzi muzycy swoimi występami wzbogacają uroczystości szkolne, gminne oraz kościelne. W 2009 r. zespół zdobył nagrodę publiczności podczas X Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Kaliskiego w Słuszkowie. W 2014 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP orkiestra otrzymała VI miejsce oraz prawo udziału w XXIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Ciechocinku. W roku 2017 na Przeglądzie Wojewódzkim otrzymała V miejsce, a jednocześnie III miejsce w klasyfikacji powiatowej, co umożliwiło dalszą rywalizację pośród najlepszych orkiestr w kraju. Orkiestra jest chętnie zapraszana do wspólnego koncertowania przez zaprzyjaźnione orkiestry z całej Polski.

 

Orkiestra Dęta OSP Wieruszów, kapelmistrz Przemysław Dudek

Orkiestra powstała w 1910 r., po I wojnie światowej reaktywowała działalność w 1925 r. a po II wojnie w 1977 r. Ciągle rozwija się i „odmładza”, wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków. Prezentuje się podczas uroczystości samorządowych, strażackich, kościelnych, letnich koncertów plenerowych czy imprez z okazji Dni Miast w regionie. Występowała m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, zespołem Domowe Melodie oraz supportowała takie zespoły jak Czarno Czarni i Kombi. W 2017 r. podczas licznych wydarzeń jubileuszowych zaprosiła do współpracy nie tylko lokalnych wykonawców, ale i mażoretki z różnych stron Polski. Największą nobilitacją i najciekawszym wydarzeniem dla zespołu był koncert w Filharmonii Łódzkiej inaugurujący sezon Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego w 2016 r.

 

 

Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00

 

Niedziela 30 sierpnia 2020

Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski

Orkiestra powstała w kwietniu 1956 r. przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. Od 1991 r. funkcjonuje przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Bierze czynny udział w każdej nieomal uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych, zyskując sympatię i uznanie mieszkańców miasta. Orkiestra wyjeżdża również do zaprzyjaźnionych z Krotoszynem miast partnerskich na zachodzie Europy. W swym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe i rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego repertuar został poszerzony o orkiestrowe aranżacje standardów muzyki filmowej. W 2016 r. zdobyła „Srebrne Pasmo” na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

 

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 r. W październiku 1999 r. orkiestra koncertowała u Ojca Św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 r. otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 r. zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 r. orkiestra nagrała pierwszą płytę. W roku 2016 podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru Orkiestra ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną  różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami różnych teatrów, z orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami.

Dofinansowano w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.

Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrowskie Centrum Kultury.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ