Społeczne

9 lutego - Międzynarodowy Dzień Pizzy!

2023-02-09 08:00:00 red

Kiedyś uważana za danie biednych, dziś jest jedzona przez wszystkich ze smakiem. Jedno z najpopularniejszych dań na świecie, pizza, również ma swoje święto. Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego na całym świecie.

zdjęcie ilustracyjne/fot. BK
zdjęcie ilustracyjne/fot. BK

Dziś swoje święto ma potrawa, która jest bardzo popularna na świecie i idealna na spotkania w gronie przyjaciół oraz imprezy. Tego dnia w pizzeriach często organizowane są promocje cenowe na pizze. Zdarza się również, że są próby bicia rekordów pieczenia największej pizzy. Z pewnością jest to jedno z ulubionych świąt wielu osób.

Swoją popularność pizza zdobyła dopiero w XIX wieku, mimo że placki z ziołami i serem pojawiały się nawet w czasach starożytnych. Zaciekawiony jej fenomenem w Neapolu król Ferdynand II Burbon przyjechał do miasta spróbować pizzy. Posmakowała mu. Jego wizyta pomogła w spopularyzowaniu neapolitańskiego przysmaku w innych regionach Włoch.

W 1889 roku Raffaelo Esposito, jeden z kucharzy z Neapolu, zadedykował pizzę królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. Na jej cześć pizzę z serem mozzarella nazwał "margerita". Pizza dotarła do Stanów Zjednoczonych szybciej niż do Północnych Włoch. W USA poznali ją na przełomie XIX i XX wieku, a w północnej Italii tuż po II wojnie światowej. Na całym świecie sprzedaje się aż 13 milionów pudełek z pizzą dziennie.

9 lutego nie tylko Polacy obchodzą Międzynarodowy Dzień Pizzy. Święto to także jest obchodzone m.in. we Włoszech.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować