Kultura
80 lat ASP Łódź. Teka artystyczna nr 26 - nowa wystawa w Galerii Centrum
Z okazji 80-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu otworzy się wystawa „80 lat ASP Łódź. Teka artystyczna nr 26”. Wernisaż 20 marca

Jak podkreśla jeden z pomysłodawców Teki, prof. Marek Sak, wystawa jest nie tylko świadectwem znakomitej międzynarodowej współpracy, ale także wyjątkowym hołdem dla łódzkiej uczelni w roku jej jubileuszu.
W lutym przypada osiemdziesiąta rocznica powstania uczelni artystycznej w Łodzi (PWSSP). Powstanie tej uczelni w 1945 roku było możliwe dzięki staraniom między innymi Władysława Strzemińskiego, Romana Modzelewskiego, Władysława Daszewskiego i Stefana Brylskiego. Od tego momentu Uczelnia jest miejscem integrującym ludzi - zarówno tych, którzy tu studiują, jak i wykładowców często wybitnych artystów. Od początku swojego istnienia ma znaczący wpływ na rozwój środowiska artystycznego w mieście, województwie i kraju. W tym okresie trwale wpisała się w polskie środowisko akademickie i artystyczne. Nie można również pominąć inwestycji w infrastrukturę, na którą składają się zarówno nowoczesne budynki, jak i ich wyposażenie bezustannie modernizowane.
Rok 2025 jest rokiem jubileuszowym w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Chcąc uczestniczyć święcie naszej uczelni wraz z profesorem Robertem Jundo postanowiliśmy zorganizować międzynarodowe kolekcje dzieł. Wzorem profesora Jacka Bigoszewskiego (projekt Kooperatywa) do wspólnego dzieła, a zarazem świętowania zaprosiliśmy artystów z różnych ośrodków akademickich w kraju i zagranicą. W efekcie każdy uczestnik wykonał kolekcję 30 dzieł, które są zgodne z jego programem artystycznym. Artyści sami wybierali technikę, my określiliśmy jedynie format (A3). Każda osoba uczestnicząca w wydarzeniu jest właścicielem kompletu dzieł zebranych w tekę wraz z opisami. Pozostałe zestawy zostaną przekazane za zgodą artystów do miejsc ważnych dla kultury narodowej, jak muzea czy biblioteki. Ponadto prace będą prezentowane na wystawach w różnych galeriach w kraju i za granicą. Należy podkreślić, że każda prezentacja będzie inna ze względu na to, że zestawy są zbiorami różnych prac.
Nasza praca, moim zdaniem, to są gratulacje złożone mojej Uczelni w jej roku jubileuszowym. Składam też wielkie podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.
W wystawie udział biorą: Stefan Altakov, Zbigniew Bajek, Andrzej Banachowicz, Paweł Edward Brzeziński, Grzegorz Chojnacki, Laura Dimitrova, Zbigniew Gorlak, Zbynek Janaček, Žywile Jastutite, Robert Jundo, Andrzej Markiewicz, Narcyz Piórecki, Adam Romaniuk, Michał Rybiński, Dorota Sak, Marek Sak, Marek Sibinský, Agata Stępień, Zbigniew Szot, Anna Szumigaj-Badziak, Piotr Szwiec, Joanna Trzcińska, Przemysław Wachowski, Zdzisław Wiatr
Kuratorką wystawy jest dr hab. Anna Szumigaj-Badziak, prof. uczelni, Politechnika Łódzka.
Wystawę będzie można oglądać od 20.03 do 08.04.2025 r.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl