Społeczne

758. rocznica nadania Statutu Kaliskiego na Rozmarku

2022-08-17 10:01:44 red za org.

Na Skwerze Historycznym Rozmarek, 16 sierpnia odbyły się obchody 758. rocznicy nadania Statutu Kaliskiego.

fot. MW
fot. MW

Statut Kaliski z 1264 roku był pierwszym dokumentem normalizującym pozycję prawną Żydów w Kaliszu. Przepisy w nim zawarte były tak istotne, że król Kazimierz Wielki rozszerzył ich zasięg najpierw na Żydów wielkopolskich, a następnie na wszystkich Żydów zamieszkujących ówczesną Polskę. Potwierdzany przez kolejnych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów (ostatnim był Stanisław August), przez wieki pełnił rolę podstawowej regulacji sytuacji prawnej Żydów w Polsce.

Statut wyznaczał zakres władzy nad ludnością żydowską, zasady według których Żydzi mogli prowadzić działalność handlową oraz regulował ich relacje z chrześcijanami.

Uroczystość 758. rocznicy nadania Statutu Kaliskiego na Rozmarku zorganizowaną przez mieszkańców Kalisza, rozpoczęto dźwiękiem szofaru w wykonaniu Barnaby Boczka. Następnie wiersze Rozy Jakubowicz zaprezentował Jerzy Szukalski. Momentem kulminacyjnym było odczytanie przez dwanaście osób treści Statutu Kaliskiego.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować