50 lat istnienia Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki w Kaliszu! Tak świętowała [zdjęcia, wideo]

2021-05-11 13:30:00 BK

Trot, prezenty, gratulacje, życzenia i wystawa okolicznościowa - tak Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszcząca się przy ulicy Serbinowskiej 25, na osiedlu Serbinów świętowała 50 lat swojej działalności.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W ramach Tygodnia Bibliotek, 11 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu otworzyła plenerową wystawę a także zorganizowała plenerową uroczystość z okazji 50 lat istnienia placówki. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele i kierownicy innych filii, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Robert Kuciński, były dyrektor placówki Adam Borowiak, przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza - Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Grażyna Dziedziak oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Serbinów Włodzimierz Karpała, a także podopieczni Niepublicznego Przedszkola Jacka i Agatki w Kaliszu. Uczestniczyli przede wszystkim pracownicy i byli kierownicy a także obecna szefowa filii nr 2 Małgorzata Matczak, która przyjęła życzenia, gratulacje oraz prezenty.

- To jest niezwykłe. Niezwykłe jest 50 lat, niezwykłe jest trwanie, ale także niesamowite jest to, że taka maleńka filia jest filią pełną mocy, którą odwiedza wielu czytelników. Ludzie kochają tę filię i kochają tutaj przychodzić - mówił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Robert Kuciński. - Tutaj odbywają się niesamowite imprezy, spotkania literackie, czego ślad widać w wystawie plenerowej, konkursy recytatorskie, długie cykle koncertowe. Tu się dzieje wszystko.

Obecna kierownik filii nr 2 Małgorzata Matczak objęła stanowisko w 2016 roku. - Dziękuję wszystkim a zwłaszcza czytelnikom, osobom które pomogły nam działać. Dziękują za wieloletnią współpracę - mówiła Małgorzata Matczak.

W imieniu prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego życzenia złożyła Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Grażyna Dziedziak. - Chcę pogratulować w imieniu prezydenta i swoim tego pięknego jubileuszu, który wpisuje się w Tydzień Bibliotek. Piękne 50-lecie wskazuje na to, że jesteście Państwo potrzebni. Jesteście skromni i niewidoczni, ale robicie bardzo dobrą pracę na rzecz kultury, rozwoju kultury w Kaliszu. Robicie bardzo dużo dobrego dla mieszkańców Kalisza. Czas pandemii pokazał nam jak bardzo jesteście potrzebni. Te słowa kieruję do wszystkich bibliotekarzy - mówiła Grażyna Dziedziak. 

Głos podczas uroczystości zabrała Teresa Kuras, która kierowała placówką od roku 1984 do września 2016.

- Miałam przyjemność w minionych latach kierować tą placówką. Przez cały ten czas zdobywałam zaufanie czytelników oraz naszych władz. Po wielu latach ze spokojem patrzę i widzę, że filia dalej w sposób profesjonalny znajduje zaufanie wśród czytelników naszego osiedla jak i miasta. Życzę dalszych sukcesów oraz pozyskiwania nowego, młodego czytelnika - mówiła była kierownik filii nr 2 Teresa Kuras.

- 17 lat wspólnie przepracowaliśmy w naszej Książnicy im. Adama Asnyka. To jest ogromna część, dorobek, zasługa filii nr 2, tak niezbędnej na osiedlu Serbinów - mówił były dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Adam Borowiak. - Dziękuję za współpracę, która przyczyniła się do podnoszenia standardu tej skromnej bazy lokalowej. 

- Jako gospodarz tego obiektu, osiedla myślę, że ten obiekt wygląda lepiej niż te 20, 30 lat temu. Nadal współpracujemy, niebawem otwieramy klub. Myślę, że przed nami jeszcze wiele imprez. Zapraszam do biblioteki i do klubu - mówił prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Serbinów Włodzimierz Karpała.

Uczestnicy mogli zobaczyć ciekawą wystawę okolicznościową, dotyczącą historii i działalności filii nr 2.

Filia zaczynała swoją działalność 11 maja 1971 roku i od tamtej pory nieprzerwanie wypożycza książki miłośnikom literatury. Dokładnie w rocznicę 50-lecia istnienia wystawa przypomni wydarzenia minionego czasu, a także ludzi, którzy tworzyli to ważne zwłaszcza dla społeczności osiedla XXV-lecia miejsce.

Była to nowoczesna biblioteka, która zajmowała 2 pomieszczenia (65,80 m2). W jednym mieściła się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, a w drugim czytelnia z dwunastoma stanowiskami. Zbiory biblioteki przeznaczone były przede wszystkim dla czytelnika dorosłego, ale dostępna była również literatura dziecięca. Pod koniec 1971 r. księgozbiór filii liczył 2 929 książek; do biblioteki należało wówczas 2 467 czytelników, którzy wypożyczyli łącznie 5 758 książek. 

W roku 1985 biblioteka została przeniesiona z pierwszego piętra na parter Osiedlowego Klubu KSM i obecnie zajmuje 70 m2 powierzchni. Zlikwidowana została czytelnia, a w zamian wydzielono kącik czytelniczy z ośmioma miejscami. W 2011 r. biblioteka przeszła mały remont i została rozłączona z Osiedlowym Klubem KSM przez dobudowanie osobnego wejścia do placówki. Na koniec 2020 r. stan księgozbioru wynosił 15 708 książek. Jego charakter kształtuje głównie literatura piękna dla dorosłych, lektury, w niewielkim zakresie literatura dla dzieci i młodzieży oraz popularnonaukowa.
 
Obecna załoga Filii nr 2: Danuta Delinger, Rafał Otto, Małgorzata Matczak.
 
Pierwszą kierowniczką Filii nr 2 była Barbara Dąbrowska - od maja do sierpnia 1971 r.
 
Mirosława Chrzanowska pełniła tę funkcje od października 1971 do grudnia 1979 r.
 
Danuta Przybył - w latach 1980-1982.
 
Aldona Sieradzka - od stycznia 1983 do stycznia 1984 r.
 
Od roku 1984 do września 2016 placówką kierowała Teresa Kuras.
 
Małgorzata Matczak kieruje Filią nr 2 od października 2016 r.
 
 
 
 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować