Społeczne

42-letni sprawca śmiertelnego wypadku przy ul. Piłsudskiego wrócił do aresztu!

2021-06-08 11:31:28 BK

Podejrzany o spowodowanie tragedii, do której doszło 1 stycznia br. przy ul. Piłsudskiego, 42-letni właściciel szkoły jazdy w Kaliszu po rozpatrzeniu przez Sąd Okręgowy w Kaliszu zaskarżenia prokuratury, wrócił do aresztu. Pozostanie tam przez najbliższe 3 miesiące.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

- Postanowieniem z dnia 7 czerwca br. Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpoznał i uwzględnił w całości zażalenie wniesione przez Prokuratora Rejonowego w Kaliszu od orzeczenia sądu pierwszej instancji w zakresie zastosowania środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania względem 42-letniego mieszkańca Kalisza, podejrzanego o spowodowanie 1 stycznia br. wypadku komunikacyjnego w stanie nietrzeźwości, w skutek którego śmierć poniósł 14-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego, a inne osoby doznały poważnych obrażeń ciała - informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Sąd zgodził się z z twierdzeniami zawartymi w zażaleniu prokuratora, iż na obecnym etapie postępowania istnieje dalsza konieczność stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, co uzasadnione jest przesłanką surowej kary jak również z uwagi na konieczność przeprowadzenia dalszych czynności z udziałem podejrzanego i niezakłóconego charakteru tych czynności. Niezbędne jest dalsze stosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Mężczyzna został zatrzymany 8 czerwca. Aktualnie trwają czynności związane z jego ponownym osadzeniem.

Wobec podejrzanego na początku został zastosowany tymczasowy 3-miesięczny areszt. Prokurator zlecił dodatkowe czynności dotyczące całości zdarzenia. W kwietniu br. areszt został przedłużony o kolejne 2 miesiące. Później prokurator złożył wniosek o kolejne jego przedłużenie. W 26 maja br. Sąd Rejonowy w Kaliszu rozpoznał wniosek prokuratora oznaczając warunkowe stosowanie w dalszym okresie aresztu, zastrzegając, że środek ten ulegnie uchyleniu w przypadku złożenia przez podejrzanego poręczenia majątkowego w kwocie 60 tys. zł. Poręczenie to zostało wpłacone. Pod koniec maja podejrzany opuścił areszt. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/pod-wplywem-alkoholu-i-kokainy-spowodowal-wypadek-w-ktorym-zginal-14-latek-podejrzany-wyszedl-z-aresztu,50774

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 1 stycznia br. przy ul. Piłsudskiego w Kaliszu. Pijany kierowca bmw jadąc od Ronda Solidarności zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z volkswagenem, który jechał z przeciwnego kierunku. Do szpitala przetransportowane zostały cztery osoby z volkswagena. Niestety w szpitalu zmarł 14-letni pasażer. 

42-letni kierowca bmw, który spowodował wypadek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Usłyszał dwa zarzuty, które przedstawił mu Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. - Pierwszy z nich dotyczy zachowania z 1 stycznia 2021 roku gdzie w oparciu o poczynione ustalenia prokurator zarzucił mężczyźnie, że na prostym odcinku drogi umyślnie naruszył względy bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Kierując po drodze publicznej samochodem osobowym, znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu spowodował wypadek komunikacyjny. Wykonując manewr wyprzedzania innego pojazdu zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając przednią częścią pojazdu w inny prawidłowo poruszający się samochód osobowy marki Volkswagen Golf, w następstwie czego małoletni pasażer samochodu doznał obrażeń ciała, które skutkowały jego zgonem, a pozostali pasażerowie podróżujący tym samochodem (kierowca i dwóch pasażerów) doznali obrażeń ciała, które biegły uznał jako naruszające czynności narządów na okres 7 dni – mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim prokurator Maciej Meler. Drugi zarzut dotyczył kierowania pojazdu w stanie nietrzeźwości.

W oparciu o przeprowadzone fizykochemiczne badania próbek krwi podejrzanego biegli z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ustalili wysokość stężenia alkoholu na ponad 2,5 promila, a także obecność substancji psychotropowej w postaci kokainy, którą to ilość wskazali jako mogącą mieć możliwe oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. - W ramach zleconych przez prokuratora czynności biegli dokonali także odczytów zapisów zabezpieczonego w pojeździe podejrzanego rejestratora parametrów jazdy, który odnotowywał prędkość, położenie kierownicy, położenie pedałów gazu i hamulca, a także układu ABS. W odstępie 5 sekund poprzedzających kontakt z przeszkodą, w oparciu o te dane ustalili, że prędkość wynosiła 163 km/h i zmalała, a do samego zdarzenia doszło przy prędkości 76 km/h - mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ