38. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych rozpoczęty

2011-11-26 10:33:55 Aga

W piątkowy wieczór rozpoczął się 38. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. W tym roku miłośnicy tego festiwalu mają prawdziwą ucztę – bardzo ambitny i zróżnicowany program imprezy. Znajdujemy w nim współczesne jazzowe nurty oraz prezentację nowych, zdobywających dopiero uznanie jazzowych kierunków.

Aga
Aga
Jak to miło spotkać się ponownie w towarzystwie jazzowym. Przed nami maraton trzech koncertów jazzowych. Trzy koncerty, bardzo wielu wykonawców o wielu orientacjach. Pojawi się wiele wątków. Myślę, że każdy z nas mający swoje ulubione style, nurty znajdzie tutaj coś dla siebie. W ciągu tych trzech dni można wyróżnić kilka wątków. Na pewno wątek sentymentalny, który towarzyszył będzie występowi Adama Makowicza. On był tutaj pierwszy raz na 1. Festiwalu Pianistów Jazzowych, w 1974 roku, kiedy wystąpił w podwójnej roli, także jurora. W ramach wątku sentymentalnego wystąpią bracia Brubeckowie i postać Dave Brubecka, który jest już w wieku sędziwym, ale przy bardzo wielu okazjach przypomina wątki polskie. Dla historii polskiego jazzu jest bardzo ważną osobą. Koniec lat 50-tych, kiedy w Polsce właściwie nie było polskich artystów, taki przyjazd zespołu, który był wówczas na absolutnym topie, był wielkim wydarzeniem, bardzo inspirującym dla naszych pianistów. Kolejny wątek to wątek już od jakiegoś czasu obecny na Festiwalu - muzyki klasycznej i muzyki jazzowej, ze szczególnym wskazaniem na muzykę Fryderyka Chopina. Myślę, że to jest specjalność polskich pianistów i ten wątek, ten ton jest obecny również na tym Festiwalu: wspomniany Adam Makowicz, Filip Wojciechowski, no i pianistka, która rozpoczęła Festiwal - Lena Ledoff. Skończyła Konserwatorium w Rosji - a to wiele znaczy. W 1994 roku przyjechała do Polski i już pozostała. Zakochana w muzyce Krzysztofa Komedy. W 2001 roku wydała pierwszą płytę. Coraz bardziej rozpoznawalna na polskim rynku jazzowym. W jej twórczości pojawia się wątek chopinowski i wątek Krzysztofa Komedy. Lena zbliża się do tych obu twórców. Lena zaprasza do pójścia z nią w nieznane - zapowiadał Festiwal dziennikarz Programu II Polskiego Radia, Tomasz Szachowski.
Lena Ledoff zabraniem nas w nieznane rozpoczęła Festiwal. Dziś wieczorem czeka nas wystąpienie Quartetu Filipa Wojciechowskiego, Danilo Rea i Flavio Boltro oraz Roberta Glaspera.
Robert Glasper Experiment - koncerty tej grupy to niezwykła fuzja jazzu i hip-hopu w wykonaniu amerykańskiego pianisty, który będzie gościć w Polsce po raz pierwszy. A oprócz lidera na szerszą uwagę zasługuje saksofonista i obsługujący wokodera Casey Benjamin.
Godnym polecenia jest także zapowiadany koncert włoskiego duetu fortepianu i trąbki – Danilo Rea-Flavio Boltro, grającego operowe hity, ale na jazzowo w programie pochodzącym z ich najnowszej płyty „Opera”.
Kwartet Wojtka Mazolewskiego, uhonorowany w ostatnich dniach nagrodą Programu III Polskiego Radia MATEUSZEM – to jeden z najbardziej kreatywnych zespołów polskiego jazzu. Podczas jego występu przy fortepianie zasiądzie Joanna Duda, artystka o ekscentrycznym wyglądzie i uderzeniu.
26 listopada - sobota - godz. 18.00

FILIP WOJCIECHOWSKI QUARTET „Moments”
Filip Wojciechowski - piano
Marcin Kajper - saxophone
Paweł Pańta - bass
Cezary Konrad - drums

DANILO REA - FLAVIO BOLTRO „Opera” (Włochy)
Danilo Rea - piano
Flavio Boltro - trumpet

ROBERT GLASPER EXPERIMENT (USA)
Robert Glasper - piano, keyboard, Rhodes
Earl Travis - bass
Casey Benjamin - vocoder, sax
Mark Colenburg - drums
Festiwalowi towarzyszą także wystawy: „Trzy minuty dla jazzu” Lechosława Carnelli, w Galerii w Hallu oraz w Foyer Centrum „Niewinni czarodzieje jazzu…” Wojciecha Korneta.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ