Społeczne

25. rocznica Biegu Życia kaliskiego supermaratończyka Andrzeja Jabłońskiego do Watykanu

2022-05-18 10:50:57 red

Dokładnie 25 lat temu, 18 maja 1997 r., supermaratończyk Andrzej Jabłoński w asyście włoskich karabinierów wbiegł na Plac św. Piotra w Watykanie, by punktualnie o godz. 12.00 podczas nabożeństwa Anioł Pański, usłyszeć słowa powitania Ojca św. Jana Pawła II “pozdrawiam biegacza z Kalisza”.

archiwum rodzinne
archiwum rodzinne

Kaliski Biegacz pokonał 1577 km z Kalisza do Watykanu, aby jako posłaniec grodu nad Prosną, w wyjątkowy sposób oddać cześć Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i przekazać symboliczne zaproszenie mieszkańców do odwiedzenia Kalisza. Trasa wiodła przez Czechy, Austrię i Włochy. Została podzielona na 26 etapów. W dniu 77. urodzin Jana Pawła II, 18 maja 1997 r., kaliski biegacz osobiście wręczył zaproszenie do Kalisza Ojcu Świętemu.

Andrzej Jabłoński w 1998 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za bieg do Watykanu i promowanie Polski.

W 2019 roku dziennikarz, publicysta, literat i komentator sportowy Zbigniew Kościelak wydał publikacje przedstawiająca sylwetkę i osiągnięcia Andrzeja Jabłońskiego pt. "Kaliski supermaratończyk".

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować