Społeczne

21 października nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. Radni zdecydują o nadaniu honorowego obywatelstwa Theodorowi Meronowi.

2021-10-19 18:00:00 red

W czwartek, 21 października o godzinie 12.00 odbędzie się XLIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Kalisza. Radni zdecydują o nadaniu tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kalisza prof. Theodorowi Meronowi.

zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl
zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl

Theodor Meron, prawnik, sędzia, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Nowojorskim. Urodził się 28 kwietnia 1930 r. w Kaliszu, gdzie spędził dzieciństwo. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w getcie w Częstochowie, a następnie w obozie pracy przemysłowej.

W 1945 r. wyemigrował do Palestyny. Pełnił funkcję doradcy prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych w Izraelu. Do czasu swojej rezygnacji z pracy w Ministerstwie sprawował także funkcję ambasadora Izraela w Kanadzie oraz stałego przedstawiciela przy ONZ w Genewie. Kolejnym etapem emigracji były Stany Zjednoczone. To tam w 1978 r. został profesorem Prawa Międzynarodowego, a w 1994 r. objął funkcję Charles L. Denison Chair w New York University School of Law. W latach 1991-1995 pracował jako profesor Prawa Międzynarodowego w Graduate Institute of International and Developmental Studies w Genewie, był także profesorem wizytującym Prawa w Harvard University oraz w University of California. W 2006 r. został Charles L. Denison Professor Emeritus i Judical Fellow w New York University School of Law.

W 1990 r. sędzia Meron pracował jako public member przy Delegacji Stanów Zjednoczonych na kopenhaskiej Konferencji Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dotyczącej praw człowieka. 8 lat później był członkiem Delegacji Stanów Zjednoczonych na Konferencji w Rzymie w sprawie powołania Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wówczas brał udział w przygotowaniu przepisów dotyczących zbrodni, w tym zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Pracował również w Komitecie Przygotowawczym dla Utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdzie przede wszystkim skupił się na zdefiniowaniu przestępstwa agresji. Pełnił także funkcję adwokata Stanów Zjednoczonych przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a w latach 2000-2001 pracował jako doradca w zakresie Prawa Międzynarodowego w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych.

Sędzia Meron pracował w wielu komisjach eksperckich Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Był członkiem komisji nadzorującej ekspertów ICRC w sprawie Zwyczajowego Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Pracował również w komitetach doradczych wielu organizacji zajmujących się prawami człowieka, w tym American Watch oraz International League for Human Rights.

W latach 1993-1998 był jednym z głównych redaktorów American Journal of International Law, a obecnie jest jego honorowym redaktorem. Jest członkiem Institute of International Law (obecnie jednym z jego wiceprezesów), Zarządu Redakcji Yearbook of International Humanitarian Law, Council of Foreign Relations, Francuskiego Towarszystwa Prawa Międzynarodowego, the American Branch of the International Law Association oraz członkiem Sądu Stanu Nowy York. Jest także Fellow Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Ponadto jest patronem i byłym honorowym prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Prawa Międzynarodowego.

Sędzia Meron jest Carnegie Lecturer w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego, Fellow w Rockefeller Foundation, Max Planck Institute Fellow (Heidelberg), Sir Hersch Lauterpacht Memoriał Lecturer w University of Cambridge, Visiting Fellow w All Souls College oraz Visiting Fellow w Mansfield College w Oxfordzie. W 2003 r. wydał kurs ”General Course of Public International Law” w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego zatytułowany „International Law in the Age of Human Rights” oraz późniejsze poprawione wydanie zatytułowane „The Humanization of International Law”.

Profesor Meron wykładał na wielu uczelniach, podsumował także spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria w marcu 2019 r. Jest częstym prelegentem seminariów ICRC oraz inicjatorem i tradycyjnie, od prawie czterech dekad, współprowadzącym coroczne seminaria ICRC dla dyplomatów ONZ na temat międzynarodowego prawa humanitarnego w New York University.

Od marca 2012 r. do stycznia 2019 r. pełnił funkcję prezesa Międzynarodowego Mechanizmu Rezydualnego dla Trybunałów Karnych. 1 marca 2012 r. został powołany na prezesa Mechanizmu przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sprawował tę funkcję także między 17 listopada 2013 r. a 16 listopada 2015 r., jednocześnie realizując swoją czwartą kadencję prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Jego wcześniejsza praca na tym stanowisku dotyczyła lat 2003-2005 oraz 2011- 2013.

W marcu 2001 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało profesora na sędziego ICTY, pracował w Izbach Odwoławczych ICTY oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy aż do zakończenia pracy obu Trybunałów.

Od 2014 r. sędzia Meron jest profesorem wizytującym w University of Oxford. Przekazuje swoje honoraria na rzecz uczelni, co pozwoliło na stworzenie funduszu finansującego praktyki studentów z Oxfordu w Mechanizmie. Jest academic associate w Bonavero Human Rights Institute w Oxfordzie. W maju 2019 r. został Honoraty Visiting Fellow of Trinity College.

Sędzia Meron to również dyskutant w wywiadach obejmujących szeroki wachlarz tematów w Amanpour w CNN oraz w HARDtalk prowadzonym przez Stephena Sackura w BBC. Występował publicznie w licznych mediach, a w 2013 r. wygłosił nadawany na żywo wykład zatytułowany „International Justice on Trial” w TEDx Hague Academy. W styczniu 2020 r. wygłosił też okolicznościowy inauguracyjny wykład na temat Holokaustu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

W 2005 r. otrzymał nagrodę Rule of Law Award przyznawaną przez Międzynarodową Izbę Adwokacką, a w 2006 r. otrzymał medal Manly O. Hudson Medal Amerykańskiego Towarzystwa Prawa Międzynarodowgo. W 2007 r. Prezydent Francji odznaczył go tytułem Officer of the Legion of Honor, a w 2013 r. Grand Officer of the National Order of Merit. Wyróżniono go także nagrodą Charles Homer Haskins Prize od American Council of Learned Societies. W 2011 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2017 r. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 r., z rąk Królowej Elżbiety II, otrzymał odznaczenie Honorowego Kawalera the Most Distinguised Order of St. Michael and St. George za wkład w wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych oraz międzynarodowe prawo humanitarne.

Jest jedną z 17 osób uhonorowanych przez Vanity Fair oraz One Young World za inicjowanie zmian zmierzających do osiągnięcia 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ