Zdrowie

2000 zabiegów ablacji na koncie specjalistów z kaliskiego szpitala

2024-10-29 18:00:00 red. za Szpital Kalisz

2000 zabiegów ablacji mają na swoim koncie specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. W ciągu ostatnich 2 lat liczba ablacji wykonywanych w kaliskim szpitalu istotnie wzrosła do 30-40 zabiegów miesięcznie, z czego znaczna liczba to skomplikowane zabiegi z użyciem systemu CARTO – i to bezsprzecznie jest ogromnym sukcesem kaliskiej placówki.

fot. Szpital Kalisz
fot. Szpital Kalisz
- Dziękuję i gratuluję całemu personelowi lekarskiemu, pielęgniarskiemu, technikom i personelowi administracyjnemu Oddziału Kardiologii , Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii, naszej Poradni Kardiologicznej za wspólnie wykonaną pracę, która pozwoliła nam osiągnąć tak spektakularny sukces – mówi dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. 
 
Przy okazji małej uroczystości zorganizowanej we wtorkowe przedpołudnie w Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii, wręczono medale Przyjaciela Kaliskiej Kardiologii. Otrzymali je dr Adrian Gwizdała i mgr Jarosław Bryl.
 
- Bez Panów wiedzy, zaangażowania, cierpliwości i talentów pedagogicznych nie udałoby się w tak krótkim czasie doprowadzić do tak szybkiego i znacznego rozwoju pracowni elektrofizjologii naszego szpitala, oraz nie bylibyśmy w stanie wkroczyć w takim tempie w świat zabiegów wykorzystujących zaawansowane systemy elektrofizjologicznej jakim jest posiadany przez nasz szpital System CARTO 3D – podkreślił dyrektor., dziękując również nieobecnym tego dnia współpracownikom: prof. Krzysztofowi Bałaszykowi i dr Michałowi Wasiewskiemu, wspierającym od wielu lat kardiologię w kaliskim szpitalu.
 
- W tym roku, po wielu staraniach udało się nam zrealizować wcześniej wytyczony plan stworzenia samodzielnej pracowni elektrofizjologii i elektroterapii serca. Pierwszej tego typu pracowni w historii całego kaliskiego szpitala. Wyposażonej wzorem pracowni dużych szpitali klinicznych w wysokiej klasy nowoczesny sprzęt dedykowany zaawansowanym zabiegom ablacji zaburzeń rytmu serca jaki i implantacji najbardziej złożonych i zaawansowanych urządzeń wszczepialnych typu kardiowertery , stymulatory i układy resynchronizujące – podkreśla dr Marek Zieliński, szef Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii w kaliskim szpitalu.
 
A jak zaznacza dr Paweł Czaja – kierownik Oddziału Kardiologii w szpitalu, nowa pracownia jest odpowiedzią szpitala na ciągle wzrastające zapotrzebowanie na tego typu zaawansowane procedury u coraz to większej liczby pacjentów. Warto dodać, że jest to jedyna samodzielna i tak doskonale wyposażona pracownia elektrofiziologiczna w rejonie południowo-zachodniej Wielkopolski.
 
- Oczywiście to nie jest nasze ostanie słowo w tym aspekcie kardiologii. Jeszcze w listopadzie tego roku planujemy przeprowadzenie pierwszych zabiegów ablacji metodą PFA – mówi dr Marek Zieliński.
 
Ablacja PFA – ablacja pulsacyjnym polem elektrycznym (PFA, Pulsed Field Ablation) - jest nowoczesną metodą leczenia arytmii, w tym przede wszystkim migotania przedsionków. Metoda wykorzystuje zjawisko elektroporacji w celu uzyskania trwałego, wybiórczego wyłączenia obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nawroty arytmii. Polega na tworzeniu nanoporów w błonach komórkowych pod wpływem silnego pola elektrycznego (to jest właśnie zjawisko elektroporacji), indukujących przepuszczalność komórkową, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia komórek.
 
- Zaletą stosowania nowatorskiej metody Pulsed Field Ablation jest zmniejszenie ryzyka powikłań w postaci uszkodzenia sąsiadujących naczyń, nerwów i narządów klatki piersiowej. Technologia pozwala również znacznie skrócić czas trwania zabiegu z dwóch godzin do kilkudziesięciu minut – wyjaśnia dr Zieliński.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować