Społeczne

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2021-05-02 08:30:00 red.

Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja), aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

kalisz.pl
kalisz.pl

Data święta flagi nie jest przypadkowa, 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, zdobywając symbolicznie stolicę hitlerowskich Niemiec. W czasach PRL, 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów, białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy, biel i czerwień, już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Według obowiązującej normy, flaga Polski to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały i czerwony. Flaga zazwyczaj towarzyszy nam w czasie przeżywania wzniosłych uroczystości (np. państwowych, sportowych).

Zasady wywieszania flag określa ustawa o godle, barwach i hymnie. Warto zaznaczyć, że przepisy regulują obecność flagi przede wszystkim w miejscach publicznych. Zgodnie z etykietą, flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flaga musi być czysta, niewyblakła i nieposzarpana.

Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku, ale można je również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie. Zgodnie z ceremoniałem, flag państwowych nie powinno się wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Należy je też jak najszybciej zdjąć w czasie burzy lub śnieżycy. Flaga eksponowana na wolnym powietrzu winna wisieć od świtu do zmroku a jeżeli pozostaje dłużej, powinna być oświetlona. Etykieta określa też specjalny sposób składania flagi, ale on obowiązuje tylko urzędy państwowe. Podniszczonej flagi nie wolno wyrzucać do kosza ani przechowywać w innych miejscach do tego nie przeznaczonych. Tu etykieta nakazuje spalić ją w miejscu prywatnym, rozcinając uprzednio po środku i oddzielając kolory. W czasie żałoby narodowej flaga powinna być opuszczona do połowy masztu. Jeśli jest wywieszana na drzewcu, należy dodatkowo przewiązać ją u góry kirem.

Na niektórych flagach przymocowanych do okna samochodu można zobaczyć herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Trzeba wiedzieć, że taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą. W oficjalnym ceremoniale, flaga państwowa RP w obecności flag innych państw powinna być umieszczana na pierwszym miejscu po lewej stronie, a po niej – po prawej stronie – będą następować kolejne flagi suwerennych państw umieszczone w porządku alfabetycznym ich nazw (zgodnie z alfabetem polskim lub angielskim).

W Dzień Flagi, 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in.: Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.
Zapoznaj się z Miniprzewodnikiem "BIało-Czerwona".

https://www.gov.pl/web/mswia/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej-skorzystaj-z-miniprzewodnika-bialo-czerwona(Link do innej strony)

Zawieś flagę!

Ustawa

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować