Społeczne

18 września zbiórka krwi w Parku Przyjaźni

2022-09-12 17:30:00 red.

W niedzielę, 18 września w Parku Przyjaźni, w godzinach od 13:00 do 17:00, odbędzie się akcja poboru krwi.

PCK Kalisz
PCK Kalisz

Dostępność krwi to bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych. Krew pozostaje ciągle niezastąpionym, a równocześnie najczęściej stosowanym lekiem ratującym ludzkie życie i zdrowie. Każdego dnia na krew czekają chorzy, ofiary wypadków, pacjenci wymagający zabiegu. Do każdej operacji musi być zabezpieczona odpowiednia ilość krwi. Czasami wystarczy kilka jednostek. Jednak podczas skomplikowanych zabiegów, przeszczepów potrzeba od kilku do kilkudziesięciu litrów.

Rocznie w Polsce dokonuje się ok. 1,7 mln przetoczeń krwi, co minutę potrzebny jest litr krwi! Średnio 1 na 10 osób hospitalizowanych wymaga transfuzji krwi. Każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jedyną „fabryką” i źródłem tego bezcennego leku ciągle pozostaje drugi człowiek. A jedna jednostka krwi może uratować życie nawet 3 osób.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg.

Ile krwi można oddać jednorazowo?

Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu.

 

Jak należy przygotować się do oddania krwi? Oto kilka podstawowych zasad:

• zjeść lekki posiłek, najlepiej beztłuszczowy,

• wypić więcej niż zwykle płynów, np. wody, soków,

• osoby palące powinny ograniczyć palenie co najmniej godzinę przed oddaniem krwi,

• co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu,

• być wypoczętym, nie po nocnej pracy lub podróży,

• zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Przed pobraniem krwi potencjalny dawca ma sprawdzony poziom hemoglobiny i przechodzi badanie lekarskie. Otrzymuje także do wypełnienia ankietę na temat stanu zdrowia i samopoczucia. Wszystko po to, by oddanie krwi było bezpieczne. Nie trzeba wykonywać wcześniej badań, ani znać swojej grupy krwi. Podczas całej procedury oddawania krwi na miejscu obecny jest lekarz, który w razie potrzeby wyjaśni ewentualne wątpliwości.

W związku z sytuacją epidemiczną stosowane są obecnie dodatkowe obostrzenia sanitarne, a dawca wypełnia także ankietę wstępną oraz ma mierzoną temperaturę ciała.

 

Kwalifikowanie dawców po szczepieniu przeciw COVID-19

Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 czasowa dyskwalifikacja wynosi:

• 48 godzin – po przyjęciu szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech, Moderna)

• 14 dni – po przyjęciu szczepionki wektorowej (Astra Zeneca, Johnson and Johnson)

W przypadku ewentualnego wystąpienie reakcji poszczepiennej, krew można oddać po upływie 7 dni od całkowitego ustąpienia objawów tej reakcji.

A oto kilka mitów, z którymi warto się zmierzyć:

• Gdy zacznę oddawać krew, to będę musiał to robić ciągle. NIE! Nasz organizm ciągle produkuje krew niezależnie, czy ją oddajemy, czy też nie. U stałych dawców nie występuje zjawisko nadprodukcji, więc nie można uzależnić się od jej oddawania.

• Czy podczas oddawania krwi mogę się zarazić AIDS lub inną chorobą? NIE! Krew pobierana jest z wykorzystaniem wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku, z zachowaniem specjalnych procedur sanitarnych.

• Mam złą grupę krwi? NIE! Nie ma lepszej i gorszej grupy, każda grupa krwi jest potrzebna! Na każdą czekają potrzebujący.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować