15 lat Polski w Unii Europejskiej. Andrzej Grzyb: "Jesteśmy przekonani, że rzeczywiście Polska dokonała dobrego wyboru"

2019-05-01 15:35:00 BK

15 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To doskonały moment, aby podsumować ten czas, wyciągnąć wnioski, spojrzeć jak wiele zmian zaszło w Polsce, w Wielkopolsce i naszym mieście. Swoimi przemyśleniami podzielili się wieloletni Europoseł Andrzej Grzyb, tegoroczny kandydat PSL, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- 1 maja, 15 lat temu Polska w sposób rzeczywisty stała się członkiem Unii Europejskiej. Wszyscy staramy się zrobić jakiś obrachunek, czy to była dobra decyzja. Jesteśmy przekonani, że rzeczywiście Polska dokonała dobrego wyboru. Stała się jednym z tych państw członkowskich, które tworzą wspólnotę europejką. Myślę, że to jest wypełnienie nie tylko marzeń wielu Polaków, ale również pewnego testamentu, który zawarł niejako w swoim wystąpieniu, podczas wizyty w Parlamencie Europejskim ojciec św. Jan Paweł II – mówił Europoseł Andrzej Grzyb.

Nie przypadkowo spotkanie odbyło się na Trasie Bursztynowej w Kaliszu. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej w kwocie 15 mln zł. - Trasa Bursztynowa to też pewien symbol, ponieważ świadczy o tym, że Kalisz, Wielkopolska w dziedzictwie europejskim ma długą tradycję, bo ponad 1850 lat. Dzisiaj to też warto przypominać – mówił Andrzej Grzyb. - Rachunek wskazuje na to, że Polska stałą się ważnym krajem europejskim. Pod względem potencjału ludnościowego jesteśmy w pierwszej szóstce.

- W 2008 i 2009 roku mieliśmy potężny kryzys gospodarczy. To, że w Polsce była zielona wyspa, to była głównie zasługa środków unijnych. To one pozwoliły nam przejść przez kryzys suchą stopą. Zyskaliśmy wiele nie tracąc naszej tożsamości. Czujemy się w pełni Europejczykami – mówił Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski.

Jak zaznacza Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, środki unijne pozwoliły na wiele inwestycji w naszym mieście.

- Żaden burmistrz czy prezydent nie wyobraża dzisiaj sobie funkcjonowania bez środków Unii Europejskiej. Te środki wspomagają wiele działań, niemal każde dziedziny życia miasta, powiatu czy gminy – mówił Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego. - Jesteśmy dzisiaj symbolicznie przy Trasie Bursztynowej, której nie byłoby gdyby nie środki unijne. W Kaliszu pozyskano środki unijne na sieć ciepłowniczą, kanalizacyjną, termomodernizację. Bardzo dużo pieniędzy poszło na transport. Pan poseł Andrzej Grzyb jest liderem, jeśli chodzi o posłów Unii Europejskiej, zajmujących się czystym transportem.

Andrzej Grzyb jest wielkopolskim kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, z pozycji nr 1.

- Poseł Andrzej Grzyb jest osobą dobrze znaną w Wielkopolsce, w południowej Wielkopolsce w sposób szczególny. Od blisko 10 lat jest posłem do Parlamentu Europejskiego, zajmuje się sprawami bardzo ważnymi, związanymi z ekologią ale również z wieloma innymi działaniami. Jest pierwszym na liście Koalicji Europejskiej Wielkopolaninem. W tych wyborach startuje osoba, która w Parlamencie Europejskim cieszy się szacunkiem i uznaniem, która dla Polski, Wielkopolski ale również dla Europy prowadzi wiele działań – mówił Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Andrzej Grzyb, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm X, II, IV, V i VI kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VII i VIII kadencji. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany na eurodeputowanego z okręgu poznańskiego, zdobywając 28 546 głosów. W 2014 ponownie zdobył mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ