15 lat Polski w Unii Europejskiej. Andrzej Grzyb: "Jesteśmy przekonani, że rzeczywiście Polska dokonała dobrego wyboru"

2019-05-01 15:35:00 BK

15 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To doskonały moment, aby podsumować ten czas, wyciągnąć wnioski, spojrzeć jak wiele zmian zaszło w Polsce, w Wielkopolsce i naszym mieście. Swoimi przemyśleniami podzielili się wieloletni Europoseł Andrzej Grzyb, tegoroczny kandydat PSL, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- 1 maja, 15 lat temu Polska w sposób rzeczywisty stała się członkiem Unii Europejskiej. Wszyscy staramy się zrobić jakiś obrachunek, czy to była dobra decyzja. Jesteśmy przekonani, że rzeczywiście Polska dokonała dobrego wyboru. Stała się jednym z tych państw członkowskich, które tworzą wspólnotę europejką. Myślę, że to jest wypełnienie nie tylko marzeń wielu Polaków, ale również pewnego testamentu, który zawarł niejako w swoim wystąpieniu, podczas wizyty w Parlamencie Europejskim ojciec św. Jan Paweł II – mówił Europoseł Andrzej Grzyb.

Nie przypadkowo spotkanie odbyło się na Trasie Bursztynowej w Kaliszu. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej w kwocie 15 mln zł. - Trasa Bursztynowa to też pewien symbol, ponieważ świadczy o tym, że Kalisz, Wielkopolska w dziedzictwie europejskim ma długą tradycję, bo ponad 1850 lat. Dzisiaj to też warto przypominać – mówił Andrzej Grzyb. - Rachunek wskazuje na to, że Polska stałą się ważnym krajem europejskim. Pod względem potencjału ludnościowego jesteśmy w pierwszej szóstce.

- W 2008 i 2009 roku mieliśmy potężny kryzys gospodarczy. To, że w Polsce była zielona wyspa, to była głównie zasługa środków unijnych. To one pozwoliły nam przejść przez kryzys suchą stopą. Zyskaliśmy wiele nie tracąc naszej tożsamości. Czujemy się w pełni Europejczykami – mówił Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski.

Jak zaznacza Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, środki unijne pozwoliły na wiele inwestycji w naszym mieście.

- Żaden burmistrz czy prezydent nie wyobraża dzisiaj sobie funkcjonowania bez środków Unii Europejskiej. Te środki wspomagają wiele działań, niemal każde dziedziny życia miasta, powiatu czy gminy – mówił Jan Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego. - Jesteśmy dzisiaj symbolicznie przy Trasie Bursztynowej, której nie byłoby gdyby nie środki unijne. W Kaliszu pozyskano środki unijne na sieć ciepłowniczą, kanalizacyjną, termomodernizację. Bardzo dużo pieniędzy poszło na transport. Pan poseł Andrzej Grzyb jest liderem, jeśli chodzi o posłów Unii Europejskiej, zajmujących się czystym transportem.

Andrzej Grzyb jest wielkopolskim kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, z pozycji nr 1.

- Poseł Andrzej Grzyb jest osobą dobrze znaną w Wielkopolsce, w południowej Wielkopolsce w sposób szczególny. Od blisko 10 lat jest posłem do Parlamentu Europejskiego, zajmuje się sprawami bardzo ważnymi, związanymi z ekologią ale również z wieloma innymi działaniami. Jest pierwszym na liście Koalicji Europejskiej Wielkopolaninem. W tych wyborach startuje osoba, która w Parlamencie Europejskim cieszy się szacunkiem i uznaniem, która dla Polski, Wielkopolski ale również dla Europy prowadzi wiele działań – mówił Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Andrzej Grzyb, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm X, II, IV, V i VI kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VII i VIII kadencji. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany na eurodeputowanego z okręgu poznańskiego, zdobywając 28 546 głosów. W 2014 ponownie zdobył mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ