Kultura

11 wyjątkowych prac artystów pojawiło się w przestrzeni miasta

2021-01-07 08:00:00 Tarasin

Jedenaście wyjątkowych prac artystów związanych z Kaliszem pojawiło się w przestrzeni miasta w ramach projektu „Postój ze Sztuką” jako prezentacja towarzysząca wystawie laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych - Próba 4. 

Zdjęcie ilustracyjne - Tarasin
Zdjęcie ilustracyjne - Tarasin

Dominującą grupę eksperymentów malarskich i ceramicznych zrównoważyły intrygujące kadry z prac Tomka Wolffa i Mariusza Hertmanna oraz projekt instalacji multimedialnej Ziemowita Fincka z wizją Wehikułu służącego do teleportacji.

Prace prezentujemy na dwunastu kaliskich przystankach:

1. Parczewskiego, 2. Plac Jana Pawła II, 3. Górnośląska Kaliniec, 4.Wyszyńskiego Słoneczna, 5. Chopina II LO, 6. Nowy Rynek Babina, 7. Śródmiejska Złoty Róg, 8. Łódzka Warszawska, 9. Częstochowska Szpital Kalmedica, 10. Częstochowska Inkubator, 11. Górnośląska Polna, 12. Złota Haft

Artyści: Ziemowit Fincek, Lidia Głazik, Mariusz Hertmann, Wiktor Jędrzejak, Janusz Lewandowski, Agnieszka Lisiak-Skórka, Jarosław Napora, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, Ewa Ratajczyk, Tomasz Wolff.

„Świat sztuki to niebezpieczna wyprawa wyobraźni w stronę niewymiernego, niestabilnego i pulsującego świata, którego jesteśmy częścią. Oswajanie wyobraźni z niezrównoważonym, zmiennym rytmem dramatycznych konfliktów i monotonnych powtórzeń odbywa się poprzez otwartość na relatywizm postrzegania przestrzeni, czasu, granic, skali i znaczenia mikro-historii. Pozwala to także na podejmowanie prób zamiany języka umownych symboli na sugestywną wymowę autonomicznych form i znaków, zamianę statycznych opisów (…) na doświadczenie dynamicznego spektaklu. Relatywizm i ryzyko – prowokując wyobraźnię – domagają się wciąż nowych, precyzyjnych decyzji, rozwiązań i ustaleń, wymagają stałej konfrontacji, stałego wysiłku intelektualnego, nie powalają na stan samozadowolenia czy zagapienia”. (Jan Tarasin)

W wielu praktykach artystycznych eksperyment wyzwala przygodę, wnosi zaskakujące decyzje, otwiera nieznane przestrzenie materialnych doświadczeń i poznawczych wyzwań. Eksperyment to pierwotna energia sztuki połączona z ryzykiem, potrzebą odkrywania i badania nowych światów, a także zabawą z językiem sztuki i technologią. Eksperyment w świecie sztuki, może być zaprojektowany lub niekontrolowany, unikatowy i jednostkowy, bezprecedensowy i niezwykły, może wnosić coś swoistego, rzadko spotykanego i wymykać się wszelkim opisom, klasyfikacjom, regułom. Nie musi być w pełni obserwowalny. W świecie sztuki może być wyjątkiem, którego nie trzeba lub nie można powtarzać, ale bez którego obraz świata pozostałby niepełny….

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować