Społeczne

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Oddali hołd śp. Gabrieli Zych

2021-04-10 11:00:00 red

Najbliższa rodzina, prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Mirosław Gabrysiak złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie śp. Gabrieli Zych, wieloletniej prezes kaliskiego stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, która zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

fot. MW
fot. MW

Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej była Gabriela Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska – polska działaczka społeczna, inicjatorka budowy pomnika ofiar zbrodni katyńskiej w Kaliszu. Została pośmiertnie uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Samorząd Kalisza nadał jej tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza.

Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

- Pamiętam ten dzień i ten wielki szok - wspomina wydarzenia sprzed 11 latu prezydent Krystian Kinastowski - Było to bezprecedensowe wydarzenie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby o tej tragedii pamiętać ponieważ Ci ludzie lecieli oddać tam hołd tragicznie pomordowanym i historia w bardzo tragiczny sposób wróciła w tym momencie - mówił w 11. rocznicę tragedii prezydent Krystian Kinastowski.

- To była bardzo ciepła osoba - wspomina śp. Gabrielę Zych wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Mirosław Gabrysiak - Pani Gabriela i jej mąż to były bardzo kontaktowe i przyjaźnie nastawione do ludzi osoby - dodaje.

- Z tym dniem są i będą związane zawsze wielkie emocje, bo zginęło tam właściwie 96 rodzin, nie osób, ale rodzin. Razem z naszymi bliskimi, którzy lecieli w tym samolocie i rozbili się w Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas - mówi córka śp. Gabrieli Zych Izabela Musielak.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ