Społeczne

11 mln zł dla wielkopolskich szpitali. Dofinansowanie trafi do kaliskiego "okrąglaka"

2021-08-25 18:00:00 UMWW

Ponad 11 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+) trafi do wielkopolskich szpitali wojewódzkich na rozwój elektronicznych usług publicznych z zakresu e-zdrowia. Przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pieniądze unijne wykorzystane zostaną przede wszystkim na poprawę jakości i dostępu pacjenta do e- usług medycznych.

UMWW
UMWW

- Żyjemy w świecie coraz bardziej scyfryzowanym. Jesteśmy po doświadczeniach pandemii Covid-19, które nam uświadomiły, jak istotne jest wykorzystanie technik informatycznych w wielu dziedzinach naszego życia, między innymi w medycynie. One pozwalają pacjentom kontaktować się z lekarzami bez spotkania, by wymienić informacje w celu zaopatrzenia pacjenta w niezbędną wiedzę do tego, by podjąć skuteczne działania lecznicze. E – usługi są też niezwykle ważne w całej infrastrukturze szpitalnej, bo  ułatwiają gromadzenie i przekazywanie danych oraz ich zarządzanie. Wydaje się, że ta dziedzina jeszcze cały czas  nie jest w Polsce wykorzystana w pełni. Jestem przekonany, że mamy kilka lat przed sobą, by całkowicie uzbroić placówki opieki zdrowotnej w te wszystkie nowoczesne urządzenia, które są dziś dostępne na świecie. Tak, by poprawić komfort zarówno pracy personelu medycznego i zaopatrzenia pacjentów we wszystkie niezbędne usługi, od rozpoznania ich choroby, poprzez dobór najbardziej skutecznej terapii, z pominięciem straty czasu, która często towarzyszy tym tradycyjnym metodom kontaktu na linii pacjent – lekarz, także skracając czas do rejestracji wizyty. Usługi elektroniczne mogą przyspieszyć wiele czynności i warto w to inwestować. Zainwestowane dziś pieniądze z naszej puli środków unijnych to konkretny potencjał finansowy, który pozwoli na zakup wielu urządzeń, oprogramowania i wdrożenie tego do normalnego funkcjonowania szpitali. Mam nadzieję, że z ogromną korzyścią dla pacjentów – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który dziś podpisał umowy na dofinansowanie unijne z WRPO 2014+ z Julianem Malickim – Dyrektorem Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Izabelą Marciniak - Dyrektor SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, Radosławem Kołacińskim – Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, Leszkiem Sobieskim – Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie oraz Piotrem Nowickim – Dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

- Chcemy, by beneficjentami tych usług byli przede wszystkim pacjenci – podkreślają szefowie szpitali. Dzięki nowym technologiom możliwa będzie między innymi telerehabilitacja pacjenta w domu czy monitorowanie w miejscu zamieszkania chorych z chorobami kardiologicznymi. Możliwość kontynuacji leczenia w domu skróci pobyt pacjenta w szpitalu, co z kolei  przekłada się na poprawę komfortu i bezpieczeństwa chorego. W ośrodkach zafunkcjonuje też elektroniczne zarządzanie ruchem pacjenta czy telewizyta. Pacjent od momentu wejścia do szpitala będzie kierowany przez system telenawigacji i poruszał się wyłącznie w strefach jemu dedykowanych. Kadry medyczne z kolei będą mogły czerpać z bazy online wyników przeprowadzonych badań specjalistycznych u pacjenta, w różnych placówkach. W przypadku np. chorych leczonych neurochirurgicznie możliwość pilnego skorzystania z takich danych jest bardzo ważna. - Musimy dostosować nasze placówki do nowej rzeczywistości, także tej związanej z pandemią. Pacjenci, nawet z tych mniejszych miejscowości, coraz lepiej radzą sobie z usługami medycznymi dostępnymi w sieci i dlatego są one coraz bardziej pożądane – mówią dyrektorzy naszych placówek ochrony zdrowia. 

Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu otrzyma 2 678 361,89 zł na projekt pn. „Rozwój infrastruktury informatycznej oraz rozbudowa systemu EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) i e-usług w celu zwiększenia dostępu i poziomu jakości usług z zakresu e-zdrowia”, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu 2 346 102,00 zł na projekt pn. „Teleinformatyczne usługi elektroniczne dla zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu”, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu 2 232 270,00 zł na „Zwiększenie dostępu pacjentów do usług e-zdrowie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu”, Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie 2 253 114,00 zł na „Publiczne usługi elektroniczne dla zwiększenia dostępności świadczeń medycznych i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie”, a Szpital Wojewódzki w Poznaniu 1 789 896,00 zł na projekt pn. „Teleinformatyczne usługi elektroniczne dla zwiększenia dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu”.

Prezentacje projektów na https://www.umww.pl/z-wrpo-2014-dla-szpitali

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ