Polityka

10 punktów hańby prezydenta według Dariusza Grodzińskiego. Krystian Kinastowski: Radny jest błędnym rycerzem kaliskiego samorządu

2022-06-23 11:30:00 BK

Trwa LV Sesja Rady Miasta Kalisza, która jest sesją absolutoryjną. Jednym z punktów było podjęcie uchwały ws. udzielenia wotum zaufania Prezydentowi Miasta Kalisza. Poprzedziło to przedstawienie raportu o stanie gminy oraz ostra dyskusja. 

Calisia.pl
Calisia.pl

Radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Kalisza wotum zaufania. 13 osób było za, 10 przeciw.

Przed głosowaniem nad udzieleniem wotum zaufania Prezydentowi Miasta Kalisza doszło do dyskusji, a także ostrej wymiany zdań. Nie brakowało polityki i wycieczek personalnych. Zaczęło się od radnego Dariusza Grodzińskiego, który po przedstawieniu raportu o stanie gminy za rok 2021, wskazał 10 punktów, które według niego są minusami i wadami działalności prezydenta.

- Kaliszanie bardzo liczyli na zmiany w naszym mieście. Podziękowali za prezydenturę Panu Sapińskiemu, jednoznacznie wskazując, czego w Kaliszu nie chcą. Pan – ślicznie opakowany medialnie – udawał wielkiego architekta i budowniczego miasta. Po blisko czterech latach opakowanie się sypie i widać, że król – czy ktokolwiek, kto był w tym pudełku – jest nagi. I że w Pana przypadku nie kłamią tylko liczby. Bo co mamy teraz? Po pierwsze, porównując raporty o stanie miasta z początku Pana rządów z obecnie nam przedstawionym czytamy, że według ważnych parametrów miasto nie rozwija się, a w paru innych wręcz się dramatycznie kurczy. Czytamy, że spada liczba mieszkańców, zwiększa się za to liczba bezrobotnych, rosną opłaty, czynsze i podatki, nie przybywa nowych dróg ani ścieżek rowerowych. Liczba budynków i mieszkań KTBS stoi w miejscu, ubywa za to kamienic i mieszkań MZBM. Nie przybywa nam linii autobusowych i kursów KLA. Taki raport o stanie miasta nam Pan złożył, my go tylko zestawiliśmy z poprzednimi. Większość parametrów Excel zaznacza alarmująco na żółto i czerwono. Przybyły nam, przez prawie 4 lata Pana rządów, tylko 2 skrzyżowania i 1 km ścieżki rowerowej. Excel zaznacza nam te parametry na zielono… ale w bardzo, ale to bardzo bladym odcieniu.

Kolejne zarzuty to mała liczba inwestycji czy zła jakość wykonania tych, które są realizowane.

Potrafi Pan natomiast łapać za słówka radnych: czy uszkodzone lub źle położone płyty na Złotym Rogu stanowią spartaczoną mniejszość, czy spartaczoną większość? Zapewne miał Pan zajęcia z logiki na studiach, ale to Pana „blablablowanie” najlepiej obrazuje dramat naszego miasta i poziom naszego samorządu oraz ów „niedasizm-kinasizm”, jakim jesteśmy już zmęczeni. Spartaczona większość czy mniejszość, jaka to różnica? Już parę tak spartaczonych płyt jest karygodną fuszerką i czyni z remontu - szumnie zwanego rewitalizacją - pośmiewisko. A zostawionych odłogiem, nigdy nie kończących się robót drogowych, zatruwających ludziom życie, nigdy nikt Panu nie wybaczy. Tak samo jak „Siekierezady” drzew.

Radny odniósł się również do wizerunku prezydenta na autobusach KLA, kosztownych inwestycji w gabinecie prezydenta, zakupu nowej limuzyny, podwyżki pensji włodarza, sekretarza wiceprezydentów i skarbnika.

Oprócz 80% podwyżki dla Pana, z tego co sekretarz mówił na poprzedniej sesji, choć pisemnie najwyraźniej boi się to przekazać, wynika, że dochodzi jeszcze 40%-50% procent podwyżki dla niego, wiceprezydentów i skarbniczki. A ile procent podwyżki dostali ludzie, którzy wykonują w ratuszu za Pana całą pracę? A ile kaliscy nauczyciele i pracownicy socjalni? Może się Pan pochwali podwyżkami dla tych ludzi i zestawimy je z podwyżkami dla władzy? Może ratuszowe Ministerstwo Prawdy zrobi Panu sesje zdjęciową z referentem z ratusza, szkolną księgową czy pracownikiem MOPS i DPS? Już widzę oklejone Wami autobusy KLA, jedno 80% podwyżki, drugie – strzelam – może 6% podwyżki. I takie hasło „Praca w budżetówce się opłaca. Krystian Kinastowski. Polecam!”.

Kolejne punkty to podwyżki opłat dla mieszkańców, haniebna manifestacja nacjonalistów w Kaliszu oraz PR-owe sesje fotograficzne włodarza. 

- Od nas nie dostanie Pan ani wotum zaufania, ani absolutorium - podsumował radny Dariusz Grodziński.

Do wypowiedzi radnego szybko odniósł się włodarz miasta.

- Miasto za pomocą profilu na portalu społecznościowym informuje co prezydent robi i co można zrobić dla mieszkańców. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do wykonywanych inwestycji to niech Pan wstawi zdjęcie placu za CKiS. Ma Pan piękny teren. Kiedy ja bym miał taki teren i był dyrektorem takiej instytucji to codziennie bym jeździł do Marszałka i prosił o środki na realizację pomysłu. Pan nie ma pomysłu na to miejsce. Jest betonowy, dziurawy plac - mówił prezydent Krystian Kinastowski. 

Radny Polska 2050 Piotr Mroziński odniósł się do małej ilości zieleni w Kaliszu. Ponadto nasadzenia wykonane m.in. na ulicy Śródmiejskiej nie wyglądają najlepiej, a przyczyną ma być umieszczenie roślin w donicach.

- Te drzewa są w donicach dlatego, że ze względu na sieci biegnące pod ziemią, nie można ich zasadzić do gruntu. Pojedyncze drzewa rzeczywiście wykazują oznaki przesuszenia, my to oczywiście analizujemy. Daliśmy glebę i liście do badań. W jednej donicy drzewo jest zielone, a w drugiej opadają liście. Tych drzew nie przekreślamy. Będziemy próbowali je ratować. Donica to nie jest mój fetysz, tylko konieczność - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Wszystkie 24 drzewa, które zasadzimy na Głównym Rynku, będą sadzone do gruntu. 

Innym zarzutem były przedłużające się prace na ulicy Częstochowskiej.

- Robimy to co możliwe by inwestycja jak najszybciej została zakończona. Prace przebiegają już dużo lepiej. To, że nie szło tak od początku wynika z pewnych obiektywnych zdarzeń, jak pandemia, problemy z zamówieniem materiału czy zachorowaniami wśród pracowników - komentuje prezydent.

Jak zapewniał prezydent, odnosząc się do niedoróbek, uszkodzonych i krzywo położonych płyt m.in. Na ulic Nowy Świat, że inwestycja w takiej formie nie zostanie odebrana. - Jest wybrana firma, która pełni rolę inżyniera kontraktu i to ona bierze pieniądze za to, żeby egzekwować od firmy. Mamy duże zastrzeżenia co do tego jak ten nadzór jest realizowany.

W odniesieniu do nazistowskiej manifestacji prezydent przypomniał o ugodzie zawartej między Miastem Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Ugoda dotyczy głównie terenu miedzy ul. Nowy Świat, Skalmierzycka i Handlowa. Kształt ugody wypracowywany był ponad 20 lat.

Przed głosowaniem głos zabrała radna Kamila Majewska.

- Jako niezależna radna będę głosowała za udzielenie wotum zaufania. Jako prezydent trafił Pan na trudne czasy pandemii i kryzysu. Nie można porównywać się do poprzednich kadencji. Cyfry, które pokazuje Pan Grodziński nie nadają się do porównań i mogą być tylko wielką manipulacją - mówiła radna Kamila Majewska. - Uważam, że jest Pan prezydentem, który jest pracowity i robi dobrą robotę dla Kalisza.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować