Społeczne

1 września - Rozpoczęcie roku szkolnego inne niż wszystkie [zdjęcia, wideo]

2020-09-01 10:00:00 BK

1 września uczniowie zakończyli czas wakacji i wracają do nauki. Ostatnie miesiące roku szkolnego upłynęły im na zdalnych lekcjach. Teraz w tym trudnym czasie pandemii znów spotkają się twarzą w twarz z nauczycielami i przyjaciółmi. Wszystkie szkoły (publiczne oraz prywatne o uprawnieniach szkoły publicznej) z terenu miasta Kalisza rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Łącznie 14286 uczniów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Dziś odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu, w którym uczy się blisko 730 uczniów. To było rozpoczęcie roku szkolnego inne niż wszystkie. Kameralne, bez uroczystości, przemówień i oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Klasy spotykają się ze swoimi nauczycielami w salach lekcyjnych, gdzie omawiają szczegóły i kwestie organizacyjne. Obowiązkowo dezynfekowane są ręce. Nauczyciele i pracownicy mają mierzoną temperaturę. Starsi uczniowie - od klasy 4 w górę, na korytarzach muszą zakładać maseczki. Jak szkoła przygotowała się na ten trudny czas?

- Miasto zakupiło dla szkoły maseczki, płyny dezynfekujące, dozowniki, więc szkoła od tej strony jest dobrze przygotowana. Tych środków powinno wystarczyć do końca roku - mówi dla portalu Calisia.pl Aneta Justyńska, dyrektor Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu. - Jest to duża szkoła więc trudno będzie zachować ten wymagany dystans, ale rozmawiałam z uczniami i wiedzą, że wiele od nich zależy. Oni bardzo chcą być w szkole. Są przejęci i będą przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Dzieci w klasach od 1 do 3 nie muszą zakładać maseczek w częściach wspólnych, na przerwach. Zajęcia mają zorganizowane tak, żeby kontakt między grupami był ograniczony. Nauczyciele na zajęciach nie będą mieli maseczek. Środki ochrony będą obowiązywały starsze grupy m.in. na stołówce czy w kolejce do sklepiku.

- Ręce dezynfekowane będą na wejściu do szkoły, ale płyny dezynfekujące są we wszystkich pomieszczeniach. W każdej sali jest umywalka, więc można umyć ręce. Ręce powinny być myte po wyjściu z toalety, przed wyjściem na stołówkę czy po powrocie z przerwy - mówi Aneta Justyńska. - Panie woźne są przygotowane na dezynfekcję ciągów komunikacyjnych. Mamy wszystko zorganizowane. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko co można, ale wirus jest podstępny. Mam nadzieję, że jak najdłużej będzie prowadzone nauczanie stacjonarne. Szkoła bez uczniów jest smutną szkołą.

Placówka jest przygotowana na nauczanie zdalne, kiedy tylko będzie konieczność wprowadzenia tzw. zajęć hybrydowych.

- Zdalne nauczanie zdążyliśmy sobie przećwiczyć. Od marca mieliśmy zdalne nauczanie. Zajęcia odbywały się online - mówi dyrektor placówki.

Szkoła jest bardzo duża - liczy 35 oddziałów i blisko 730 uczniów, w tym klasy podstawowe oraz licealne.

- Rodzice mają spore wymagania. Jedni uważają, że robimy za mało, ale drudzy twierdzą, że czasem przesadzamy. Trudno jest znaleźć ten złoty środek. Nie miałam sygnałów, żeby rodzice mieli opory co do wysyłania dzieci do szkoły - mówi Aneta Justyńska.

Pracownicy szkół będą zobowiązani do częstszej dezynfekcji pomieszczeń oraz zapewnienia miejsca, które w razie konieczności będzie służyło jako izolatka.

Uczeń oraz rodzić lub opiekun przyprowadzający dziecko do szkoły nie może mieć objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych. Dziecku może towarzyszyć tylko jeden opiekun. Należy zachować 1,5 m dystansu od innych osób przebywających w placówce.

Sale lekcyjne będą wietrzone co najmniej raz na godzinę w czasie przerwy. Z klas zostaną usunięte przedmioty, których nie da się zdezynfekować.

Miasto Kalisz przekazało środki i sprzęt ochrony osobistej dla 49 jednostek oświatowych. Ich łączna wartość to 166 tysięcy złotych. Do szkół, przedszkoli, żłobków trafiły różnego rodzaju środki. Było to 80 tysięcy sztuk rękawiczek lateksowych i 10 tysięcy sztuk foliowych, 20 tysięcy sztuk maseczek wielokrotnego użytku oraz tysiąc przyłbic. Miasto przekazało jednostkom oświatowym również 6 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, 400 dozowników łokciowych i 70 termometrów.

Liczba uczniów w kaliskich szkołach

- liczba uczniów ogółem: 14286,

- liczba uczniów w szkołach podstawowych - 7716, w tym w klasach pierwszych 889,

- liczba uczniów w szkołach ponadpodstawowych - 6570, w tym w klasach pierwszych 1756.

#BezpiecznyPowrótDoSzkoły tak został zatytułowany spot informacyjny przygotowany przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

W materiale filmowym zostały zawarte istotne informacje dla uczniów, którzy 1 września rozpoczynają naukę w szkołach.  

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ