Teatralna "Schola"

2010-01-13 10:28:45 Aga

Dawne pieśni, historia miłosna francuskiego rycerza i odkrywanie partytury śpiewogry z XIII w. Muzyka, plastyka, taniec i teatr. Z końcem stycznia rozpoczyna się XXXII Ogólnopolski Festiwal "Schola Cantorum". Podczas koncertu inauguracyjnego po raz pierwszy w historii festiwalu młodzi artyści wykonają fragment średniowiecznego spektaklu.

Praca nad dawną partyturą to pomysł instrumentalisty, wykładowcy w katedrze instrumentów dętych i perkusji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Tomasza Dobrzańskiego. Zresztą to nie pierwszy autorski projekt tego artysty. Dwa lata temu, podczas festiwalu w Kaliszu zabrzmiały fragmenty "Orfeo Dolente" pióra Domenico Belli. Podczas festiwalu "Schola Cantorum" publiczność mogła po raz pierwszy usłyszeć dwa z cyklu pięciu intermediów tego dzieła. Było to prawykonanie tego XVI w. utworu. Tym razem podczas koncertu inauguracyjnego po raz pierwszy na festiwalu zostanie pokazany fragment średniowiecznego teatru. Będzie to "Gra o Robercie i Marion" Adama de la Halle.
"Gra o Robercie i Mariom" Adama de la Halle to XIII w. śpiewogra, szczególnie ważna dla historii teatru, zwłaszcza z perspektywy naszych czasów - mówi Tomasz Dobrzański. Sztuki teatralne tego średniowiecznego truwera należą do najwcześniejszych utworów nowożytnego teatru, które oderwały się już zupełnie od swych kościelnych korzeni, mają całkiem świecką, zwłaszcza erotyczną i krotochwilną tematykę." - dodaje.
Tematem śpiewogry jest pasterska sielanka na łonie natury, zabawy pasterzy, miłość tytułowych bohaterów oraz epizod spotkania pasterki z rycerzem. Wdziękowi tych prostych scenek często towarzyszy dowcip. Co jednak najważniejsze liczne fragmenty tekstu są opatrzone prostymi melodiami a wesołym zabawom pasterzy towarzyszy pantomima. "Wszystko to czyni ten utwór niesłychanie atrakcyjnym materiałem do wykonania dla młodzieży, daje możliwość puszczenia wodzy fantazji i stwarza możliwość artystycznych działań na wielu płaszczyznach" - mówi Tomasz Dobrzański. Będzie to próba odtworzenia teatru średniowiecznego, który rządzi się swoistymi prawami.
Fragmenty spektaklu wykonają zarówno uczniowie jak i jurorzy! Partie instrumentalne wykonają Agata Sapiecha- fidel i Tomasz Dobrzański- flety, dudy.
"Tegoroczny koncert inaugurujący Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" będzie miał charakter karnawału, dlatego przenieśliśmy go z Kościoła Garnizonowego do nowej Sali koncertowej UAM w Kaliszu" - mówi Grażyna Dziedziak, dyrektor festiwalu. Będzie on jednym z najmocniejszych akcentów "Scholi" bowiem wystąpią na nim zarówno najlepsi młodzi artyści jak i zawodowi muzycy.
Podczas koncertu inauguracyjnego, tradycyjnie wystąpią laureaci najwyższych scholowych trofeów poprzedniej edycji: Zespół Wokalny "CAVATINA" ze Starachowic pod dyrekcją Magdaleny Mrózek, Zespół Muzyki Średniowiecznej " EUTERPE" z Gdyni pod kierunkiem Barbary Czypul oraz Zespół Muzyki Dawnej " JUVENALES ANIME" z Międzyrzecza pod kierownictwem Katarzyny Chmielewskiej.
W drugiej części wystąpi Balet Dworski "Cracovia Danza". Zaprezentuje on średniowieczne tańce i zabawy. Koncert inauguracyjny odbędzie się 26. stycznia w sali koncertowej UAM w Kaliszu o godz. 19.00.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować